A bőr daganatos betegségei korai felismerés esetén általában jól kezelhetők, rendszeres szűréssel pedig megelőzhetők. Bízzuk orvosra ezt a feladatot!
Bőrünk a legnagyobb kiterjedésű szervünk, állandóan érintkezik a környezettel, sérülhet, sugárzásnak van kitéve, ráadásul a test belsejében zajló folyamatok is komoly hatással vannak rá. Nem csoda, hogy sokféle tartós és átmeneti elváltozás jöhet létre rajta életünk során.
Ezek közül némelyek elhanyagolhatók, mások inkább kozmetikai problémát okoznak, de nem veszélyeztetik az egészségünket. És sajnos van egy kisebb, de annál fontosabb kategória: a rosszindulatú bőrdaganatok csoportja. Bőrrák nem csak anyajegyből (naevusból) fejlődhet ki, ettől függetlenül meg kell ismernünk az anyajegyeket is!
Naevusok
Bőrgyógyászati szempontból az anyajegyek jóindulatú daganatnak számítanak. Sokféle anyajegy létezik. A legtöbb születéstől a negyvenes éveinkig jön létre, majd vannak, amelyek elhalványodnak.
A naevusok kialakulására való hajlam öröklött, de külső tényezők is közrejátszanak: a napozás, a szervezet hormonális változásai elősegíthetik egyre több anyajegy megjelenését.
A leggyakoribb a bőr két felső rétegében kialakuló festékes anyajegy. Ezekkel nagyjából nincs is sok gondunk, legtöbben elfogadjuk, hogy van néhány anyajegyünk. Komolyabb problémát jelent az úgynevezett intradermális naevus, amely mélyebb rétegből indul ki, karfiolszerű, nem ritkán szőrszálakat tartalmazó képlet.
A szőrös anyajegyek akár nagy kiterjedésűek is lehetnek, elérhetik a 20 cm átmérőt, ami nem mutat szép látványt, ráadásul el is rákosodhat. Ha egy anyajegyben csomót tapintunk, vagy sötétebb folt jelenik meg benne, ha növekedni, vérezni vagy váladékozni kezdenek, akkor feltétlenül orvoshoz kell fordulni.
Negyven éves kor fölött a festékes anyajegyek egy része elhalványul, míg másféle anyajegyek jelennek meg. Kis piros pöttyökből álló anyajegyeket vehetünk észre a testünkön, ezek az úgynevezett éranyajegek. Tennivalónk nincs, legföljebb az, hogy megbarátkozunk velük. A sokak által hibásan „nyeles szemölcsnek” nevezett fibrómák megjelenése zavaró lehet, hiszen a beakadhatnak, leszakadhatnak, vérezhetnek. A problémás anyajegyeket el lehet távolítani, akár fibrómáról, akár intradermális naevusról, vagy más tipusú burjánzásról van szó. Keresse bőrgyógyászunkat!
Ami valóban veszélyes
A rák réme egyre fenyegetőbben lebeg a fejünk felett, amióta felfedezték az összefüggést a napozás és a rosszindulatú bőrelváltozások között. Legtöbben nem vagyunk hajlandók kompromisszumot kötni, hosszú ruhákba burkolózni a nyári melegben, és kerülni a strandot, a tengerpartot. Marad a fényvédő krémek használata, és a melanómaszűrés, bőrrákszűrés. Orvosunk áttekinti a bőrfelületet, és a gyanús területeket speciális mikroszkóppal is megnézi. Ha szükségét látja, műtétet javasol, és a kimetszett szövetet szövettani vizsgálatra küldi.
Rosszindulatra utaló jelek esetén föltétlen forduljon szakorvoshoz! Melanóma kialakulása esetén a beteg túlélési reménye (sansza) lényegesen romlik ha késve fordulunk orvoshoz. A rosszindulatúság jelei figyelésekor a SANSZ figyelendő: sötét szín különböző árnyalatai, asszimetria, növekedés, szabálytalan szél.
Mit keres az orvos?
Rosszindulatú daganat a közismert melanóma, amely sajnos áttétet is ad, vagyis nem csak a kialakulásának helyén burjánzik a szövet: a rák megjelenhet tüdőben, agyban vagy bárhol, ahová a rákos sejtek a vér vagy nyirokkeringés által sodródnak.
Bőrrák a basalioma, ami jellegzetes tüneteket ad: fáj, vérzik, növekszik. Szerencsére ez nem ad áttétet, ennek ellenére minél előbb meg kell szabadulni tőle. A harmadik leggyakoribb bőrön található daganat a spinalióma. vagy laphámrák, amely főleg idősebb korban jelentkezik a napsugárzásnak kitett testrészeken. Áttétet adhat, fontos tehát a gyors diagnózis, és a műtéti kimetszés.
A bőrgyógyászati vizsgálat
Fontos, hogy ne álljunk neki otthon internetes képek és leírások alapján diagnosztizálni. Problémát okozó, növekvő vagy gyanús bőrelváltozásokkal keressünk bőrgyógyász szakorvost. A bőrrák – bár kicsinek, és jelentéktelennek tűnhet, életveszélyes állapotba sodorhatja a beteget.
Az orvos a vizsgálat után javasolja a további lépéseket, amely rákos elváltozás gyanúja esetén műtéti kimetszés, majd szövettani vizsgálat. Bár a lézeres eltávolítás gyors és fájdalmatlan, sajnos, mivel a szövet elpárolog, nem lehet az eltávolított beteg sejteket vizsgálni. Az orvos pontos diagnózis nélkül marad. Ezért ma már nem tartjuk korszerűnek a lézeres anyajegy-eltávolítást. Nagyon fontos, hogy a szövettani vizsgálatot gyakorlott patológus végezze. Az eredmény alapján további vizsgálatokra is szükség lehet (UH, CT stb.) Ha nincs áttét, és a kimetszés teljes és sikeres volt, a páciens gyógyultnak tekinthető. Ám számára fokozottan ajánlott a további rákszűrések igénybevétele.