BELGYÓGYÁSZAT

BELGYÓGYÁSZAT

A belgyógyászat az orvostudomány egyik legszerteágazóbb, legösszetettebb területe. A belgyógyászok a belső szervek, szervrendszerek elváltozásait, működési zavarait diagnosztizálják, kezelik, és segítséget nyújtanak a megelőzésben. Olyan szakterületeket hangolnak össze, mint a kardiológia, nefrológia, gasztroenterológia, angiológiai, endokrinológia, diabetológia, hematológia és pulmonológia. Akut és krónikus betegségeket egyaránt gyógyítanak.

Részletes információk

Belgyógyászat magánrendelés

A TritonLife belgyógyászat magánrendelésén felkészült szakorvosokkal, modern diagnosztikával, gyors és precíz kivizsgálással, személyre szabott ellátással, hatékony kezelési módokkal, valamint türelmes, empatikus hozzáállással várjuk belgyógyászati betegségekkel érintett pácienseinket.

Több évtizednyi szakmai tapasztalattal rendelkező belgyógyász szakorvosainkhoz bizalommal fordulhatnak, legyen szó bármely olyan tünetről, panaszról, amely belgyógyászati kivizsgálást tesz indokolttá. Kollégáink folyamatos továbbképzéseken vesznek részt, így a legkorszerűbb belgyógyászati terápiákat is behatóan ismerik.

A belgyógyászati vizsgálatok során orvosaink nemcsak kikérdeznek, megvizsgálnak, diagnosztizálnak, terápiát kezdenek, gondozásba vesznek, hanem segítenek a prevencióban, tanácsokat adnak, és támogatást nyújtanak az egészségügy olykor labirintusszerű útvesztőjében való eligazodásban.

A belgyógyászat körébe általában azok a megbetegedések tartoznak, amelyeket gyógyszerekkel lehet kezelni, nem igényelnek sebészeti beavatkozást.


Belgyógyászati vizsgálatok

Mikor érdemes belgyógyászati vizsgálatot választani? Elsődlegesen akkor, ha a páciensnek valamilyen általános problémája van, vagy olyan tünetei-tünetegyüttesei állnak fenn, amelyről nem tudja eldönteni, melyik szakrendelést vegye igénybe, mert tünetei nem feltétlen egy konkrét zavarra utalnak. Ilyen lehet például a hasi fájdalom, a bizonytalan, nem hirtelen fellépő mellkasi fájdalom, a gyakori fejfájás vagy szédülés.

A fentiek mellett akkor is érdemes felkeresni a TritonLife belgyógyászat magánrendelését, ha valamilyen okból góckutatás vált indokolttá, hiszen ekkor nem feltétlenül ismert a betegség, sőt lehet, hogy a fájdalom vagy probléma egy egészen másik szervben összpontosul, vagy máshová sugárzik ki.

A belgyógyászati vizsgálaton először a kórelőzmény felvétele történik: mik a páciens jelenlegi panaszai, azok időtartama, milyen korábbi betegségei, műtétei voltak, milyen gyógyszereket szed rendszeresen és tapasztal-e nem kívánt mellékhatásokat, milyen ismert allergiái, túlérzékenységei vannak, milyen betegségek fordulnak/fordultak elő a családban, és milyen életmódot él.
A következő lépés a fizikális vizsgálat, mely során a beteget szisztematikusan megvizsgálja a belgyógyász szakorvos, és keresi a panasz hátterében álló tüneteket. A bőr és a látható nyálkahártyák, a fej, a nyak, a mellkas, a has, valamint a végtagok vizsgálata mellett különös hangsúlyt fektet a legfőbb panaszt okozó terület vizsgálatára. Az orvos légzést és szívhangot hallgat, pulzust számol, hasat tapint, miközben figyeli az esetleges szemmel látható eltéréseket is.

A szakorvos az anamnézisfelvételt és a fizikális vizsgálatot követően a pontos diagnózis meghatározása érdekében további vizsgálatokat javasolhat, egyebek mellett laboratóriumi vizsgálatokat (például vérvételt, vizeletvizsgálatot, székletvizsgálatot, hormonvizsgálatot vagy intoleranciateszteket) és képalkotó, vagyis röntgen-, ultrahang-, MR-, CT-vizsgálatokat (gyakori a mellkas és a hasi régió vizsgálata), valamint EKG-vizsgálatot. Indokolt esetben természetesen más társszakmák rendelésére is irányíthatja a belgyógyász szakorvos a pácienst.  

Az alábbiakat érdemes a pácienseknek magukkal hozniuk a belgyógyászati kivizsgálásra:

  • Fontosabb korábbi orvosi papírok,
  • labor- vagy képalkotó vizsgálati eredmények,
  • gyógyszerek és azok adagolásának pontos listája,
  • vérnyomásnapló, Syncumaros (véralvadásgátló gyógyszer) kiskönyv, stb.

 

Belgyógyászati tünetek

Javasolt a belgyógyász szakrendelés felkeresése az alábbi esetekben:

  • Általános panaszok: gyengeség, rossz közérzet, fáradtság, levertség, sápadtság, hajhullás, puffadás, alhasi görcsök, hasi-, illetve mellkasi fájdalom, izzadás, szívdobogás-érzés, stb.,
  • lázas állapotok,
  • nyelési nehézségek, gyomorégés, refluxos panaszok,
  • hirtelen bekövetkező és nagymértékű súlyvesztés vagy súlygyarapodás,
  • étvágytalanság, émelygés, hányinger,
  • hányásos, székrekedéses, hasmenéses panaszok,
  • magas vérnyomás és/vagy koleszterinszint.