Herebiopsziát általában azoospermia miatt végzünk, azaz, ha nem található az ondóban hímivarsejt. Mindkét heréből kell mintát venni, a műtét előtt szükség van hormon vizsgálatra (FSH, LH, tesztoszteron, prolaktin), genetikai vizsgálatra és here ultrahangra egyaránt. Ezt a három vizsgálatot mindenféleképpen el kell végezni. A hormon vizsgálat és here ultrahang is nagyon értékes információt nyújthat a herék állapotáról.
Azoospermia esetén fontos a genetikai vizsgálatok elvégzése is (Y kromoszóma mikrodeléció). Ha a vizsgálat a ill. b típusú deléciót igazol, akkor NINCS értelme elvégezni a biopsziát. Ha c típusú mikrodeléció igazolódik akkor 50% az esélye a hímivarsejt nyerésnek és kb. 10 % a sikeres fertilizáció aránya.
A herebiopszia kivitelezése
A herebiopsziát (TESE-testicular sperm extraction) többféle módon végzik, mivel a herében a spermatogenezis nem mindehol egyforma, ezért ún. térkép biopsziát kell végezni mindkét heréből. A műtét során a herezacskó középső részén ejtett 2-3 cm-es metszésből a herét feltárjuk, a here alsó és felső pólusából mintát veszünk. A kivett hereszövetből vagy azonnal, vagy lefagyasztva vett minta segítségével későbbi időpontban lehet mesterséges megtermékenyítést végezni. Nagyon fontos a kivett minta szövettani vizsgálatra és fagyasztásra (kriopreservatio) történő küldése.
A kriopreservatio módszerével a női ciklus idejétől függetlenül lehet a mintát felhasználni, tehát a herebiopsziás mintavételnek nem a peteleszívás napján kell történnie. Sikeresség szempontjából a nem elzáródásos azoospermiák (NOA) esetén fagyasztott mintákat használvaalacsonyabb, míg elzáródásos azoospermiák (OA) esetén ugyanannyi a terhesség esélye mint a peteleszívással egyidőben végzett nem fagyasztott mintavétellel.