Az aranyér vizsgálata és kezelési lehetőségei
Az aranyeresség, aranyérbetegség (nodus haemorrhoidalis) mind a férfiak, mind a nők körében nagyon gyakori probléma. A végbélcsatornát bélelő nyálkahártya és a végbélnyílás bőre alatt elhelyezkedő vénák duzzanatát és tágulatát jelenti, amely a végbélcsatorna alsó részén (belső aranyér) és a végbélnyílás körül (külső aranyér) képződhet, sokszor kellemetlen tüneteket okozva.
Az aranyér okai és kockázati tényezői
A végbélnyílás körüli vénák az őket tartó kötőszövetes hálózat megnyúlása és a hasüregen, a kismedencén belüli megnövekedő nyomás miatt megduzzadhatnak, kidudorodhatnak. Aranyerességet okozhatnak azon tényezők, amik a fenti nyomásnövekedést létrehozzák, beleértve az alábbiakat:
- súlygyarapodás
- terhesség
- nehéz tárgyak rendszeres emelése
- alacsony rosttartalmú étrend
- krónikus székrekedés
Nagyobb kockázatnak lehet kitéve, ha 45-65 év közötti (az életkor előrehaladtával a végbél és a végbélnyílás vénáit tartó kötőszövetes rostok önmaguktól gyengülhetnek és megnyúlhatnak) és/vagy a családban már előfordult aranyeresség.
Az aranyér típusai és tünetei
Az aranyér tünetei általában az aranyér típusától függenek.
A külső aranyeres duzzanat nagyon sokszor tünetmentes, de előfordul, hogy érzékennyé válik, vagy éppen viszketés, esetleg üléskor vagy székletürítéskor fájdalom jelentkezik. Időnként vérzés is tapasztalható. Néha a vér összegyűlhet a külső aranyérben és megalvadva vérrögöt (trombus) képezhet. Ez a kemény, kékes-lilás csomó tapintható a végbélnyílásnál, sokszor fájdalmas, de az esetek többségében műtéti kezelés nélkül feloldódik.
A belső aranyeresség többnyire fájdalommentes, jellemző tünete, hogy a székletürítést követően kis mennyiségű élénkvörös vér látható a vécépapíron vagy a székleten, esetleg csak a WC-csészében. Préselés hatására (például a székletürítés során) a belső aranyér kifordulhat. Ez az előesés (prolapsus) vagy magától visszahúzódik, vagy kézzel visszanyomható, de előfordul, hogy kívül reked, és kizáródás jelentkezik, mely komoly fájdalommal jár.
A különböző emésztőrendszeri betegségek (például Crohn-betegség, colitis ulcerosa, vastag- és végbélrák) az aranyerességhez hasonló tüneteket okozhatnak, ezért ha a panaszok egy hét otthoni kezelés után is fennállnak és/vagy a széklet színe, állaga, a székletürítés gyakorisága megváltozik, a széklet nyákossá válik, vagy jelentős testsúlycsökkenés is társul a tünetekhez, mielőbb szakorvosi kivizsgálásra és kezelésre van szükség.
Hogyan zajlik az aranyér vizsgálat?
Az aranyeresség diagnosztizálásának első lépése a szakorvosi anamnézis felvétel, melynek része a tünetek (például fájdalom jellege, gyakorisága, vérzés előfordulása, viszketés, duzzanat jelenléte, stb.), az életmódbeli kockázati tényezők (étkezés, túlsúly, szabadidő- és versenysport), az egyéb betegségek jelenléte és a rendszeresen szedett gyógyszerek (véralvadásgátlók, stb.) pontos feltárása. Ezt követi a végbéltájéki (perianális) bőrterület megtekintése, az ujjal történő fizikális vizsgálat (duzzanat, berepedés, izomtónus ellenőrzése), valamint a végbélcsatornatükrözés (anoszkópia), mely a végbél alsó szakaszának vizsgálatára alkalmas. Ezen vizsgálatokhoz nem szükséges előkészület (beöntés, hashajtás).
A szakorvos dönt a végbéltükrözés (rektoszkópia) szükségességéről. Amennyiben a tünetek más emésztőrendszeri betegségre (például gyulladásos bélbetegség, vastagbél-, végbéldaganat) utalnak, vagy mikroszkopikus vér van a székletben, akkor további vizsgálatra is szükség lehet.
A kolonoszkópia, vagy vastagbéltükrözés során a vastagbél teljes hosszának vizsgálatára kerül sor, szükség esetén a szövetminta (biopszia) vétele is elvégezhető. Tünetmentesség esetén is javasolt 50 éves kortól szűrés céljából vastagbéltükrözést végezni, de akinél a családban előfordult vastagbél- vagy végbéldaganat, ott már 40 éves kortól javasolt a szűrés.
Mikor van szükség orvosi beavatkozásra?
Az aranyeresség tünetei gyakran egy héten belül megszűnnek a gyógyszeres kezelés és az életmódbeli változtatások (konzervatív terápia) eredményeképpen, de bizonyos esetekben (folyamatos vérzés, nem szűnő erős fájdalom, külső aranyeres csomók trombózisa, kizáródott belső aranyér) a belső és külső aranyér ambuláns kezelése vagy műtéti eltávolítása válhat szükségessé.
A TritonLife-ban számos kevésbé invazív, kevésbé fájdalmas és gyorsabb gyógyulást lehetővé tévő módszer áll rendelkezésre a konzervatív terápiára nem reagáló aranyeresség kezelésére.
A gumigyűrűzés során a végbélcsatornában, az aranyeret ellátó ér elszorítására alkalmas szorítógyűrűt helyeznek fel, melynek eredményeképpen az aranyér összezsugorodik és néhány napon belül elhal. A nem előrehaladott stádiumú aranyeresség teljes kezeléshez általában 3 alkalomra van szükség. A kezelések között 2-4 hét szünet tartása javasolt. Ennek a kezelésnek a hatékonyságán kívül a fájdalommentesség a fő előnye.
Az injekciós szkleroterápia esetén az aranyeres párnába fecskendezett hatóanyag hegesedést okozva zárja el az aranyér keringését.
Az infravörös fénnyel történő kezelést (fotokoaguláció) önállóan vagy a gumigyűrűzés kiegészítéseként használják a kisebb méretű, vérző belső aranyér szöveteinek zsugorítására. Többféle lézeres eljárás is rendelkezésre áll, mely hasonlóan az aranyeres tágulatok zsugorítását célozzák.
A hagyományos aranyérműtét (haemorrhoidectomia) alternatívája az úgynevezett ultrahangvezérelt „aranyérelzárás” és nyálkahártya felfüggesztés (haemorrhoidopexia), az úgynevezett HAL-RAR műtét. Ez bizonyos típusú, elsősorban szektoriális belső aranyerek kezelésére alkalmas.
Súlyos, előrehaladott esetben (nagy, kiforduló vagy állandóan kinn lévő aranyér, esetleg korábbi gumigyűrűzés után is kiújuló aranyeresség esetén) a proktológus szakorvos dönthet a belső aranyeres csomók hagyományos műtéti eltávolítása mellett. Az általános érzéstelenítést követően a sebész a végbélnyílásnál a bőr és a nyálkahártya bemetszése után leköti az aranyeret ellátó ereket, eltávolítja a megnagyobbodott vénatágulatokat, csomókat és zárja a sebet.
A Longo-műtét a végbélnyálkahártya 4-5 cm hosszú szakaszának körkörös kimetszése egy erre a célra kifejlesztett eszközzel (Longo-varrógép), melynek során az előeső, kiforduló aranyerek teljes eltávolítására kerül sor. A műtét után a páciens rövid megfigyelést követően másnap hazamehet, 7-10 nap múlva pedig újra munkába állhat. Ezen műtéti beavatkozás előnye a hatékonyság és a többi műtéti eljáráshoz képest a relatív kismértékű műtét utáni fájdalom.
,
Mindennapi szokások, amelyek segíthetnek a megelőzésben
Sok esetben az aranyeresség tünetei egy-két hét alatt enyhíthetők vagy megszüntethetők az alábbi egyszerű, otthoni gyógymódokkal:
- a székletet lágyító, magas rosttartalmú ételek fogyasztása (például zabkorpa, teljes kiőrlésű búzafélék, friss gyümölcsök és zöldségek) - nőknek napi 25 gramm, férfinak napi 35 gramm rost az ajánlott beviteli mennyiség
- bőséges napi folyadékfogyasztás (2-2,5 liter naponta)
- rendszeres napi székletürítés kialakítása - a vastagbél működése alapvetően „kedveli” a „ritmust”, ezért a legjobb, ha minden nap azonos időben próbálkozik a székletürítéssel (például reggel, felkelést követően)
- a kemény és hideg felületen való hosszú ideig tartó ülés kerülése
- rendszeres, mérsékelt aerob testmozgás (például napi 20-30 perces gyors séta) a bélműködés fokozására
- minden székletürítés után a terület sima vízzel való lezuhanyoztatása, tünetek esetén a papírral való dörzsölés és a nedves törlőkendő használatának kerülése
- esetenként a napi 10-20 perces meleg vizes ülőfürdő csökkentheti az irritációt és enyhítheti a viszketést
- vény nélkül kapható fájdalomcsillapító (például ibuprofen, metamizol) és vénás keringést javító gyógyszerek szedése.
Az aranyér kialakulásának esetleges lelki okai
Az aranyeresség kialakulásában lelki okok is szerepet játszhatnak, leggyakrabban a krónikus feszültség, a szorongás és a stressz. A szervezet ilyenkor olyan hormonokat (például adrenalin) termel, melyek fokozzák a szív- és érrendszer teljesítőképességét, valamint az emésztőrendszer működésére is hatással lehet hasmenést vagy székrekedést okozva. A stresszes élet fokozza a végbélzáróizom alaptónusát, mint egy „izomgörcs”, mely növeli az aranyeresség kialakulásának az esélyét. Nagyobb az aranyeresség kockázata, ha a tartós stresszhelyzet egészségtelen étrenddel és mozgáshiánnyal párosul. A stressz kezelésének hatékony módszere lehet – többek között - az autogén tréning, a meditáció, a jóga és a rendszeres testmozgás.
Segítenek a kúpok és kenőcsök?
A vény nélkül kapható, helyileg alkalmazható érzéstelenítő és gyulladáscsökkentő hatású kúpok és kenőcsök átmenetileg, tünetileg csökkenhetik a kellemetlen irritációt és csillapíthatják a fájdalmat. Használat előtt tisztítsa meg a végbélkörnyéki bőrt, majd a csomagoláson található utasításoknak megfelelően alkalmazza a terméket, általában reggel és este lefekvés előtt. Ezen gyógyszereknek kifejezetten ritkák a mellékhatásaik, de a használat során enyhe fájdalom vagy csípő érzés jelentkezhet. A vényre kapható kúpok és kenőcsök hatékonyabbak, de ezek alkalmazásához előzetes szakorvosi vizsgálatra van szükség.