DIETETIKAI TANÁCSADÁS

DIETETIKAI TANÁCSADÁS

Ha diétáról van szó, elsőre leginkább fájdalmas lemondások és tiltások jutnak eszünkbe. A valóság azonban az, hogy a diéta maga az étrend. Egy tudatos étkezési szokásrendszer, amit követünk, és aminek felépítésében szakember, a dietetikus is segít. Mivel is foglalkozik, mi történik egy konzultáción és kiknek ajánlott őt felkeresnie? Mindezekről a 42 éves szakmai múlttal rendelkező Tarnai Irén mesél, akihez a TritonLife Róbert Magánkórházban is bizalommal fordulhatunk.

 

 

Részletes információk

Tiltások helyett: megengedett ételek

A dietetikus az alkalmazott táplálkozástudomány szakembere, egészséges és betegséggel küzdő egyéneknek, valamint csoportoknak nyújt tanácsadást. A diéta görög eredetű szó (nem hiába, hiszen Hippokratészt is foglalkoztatta már ez a kérdés), jelentése: szabályozott életmód, gyógyélelmezés. Mi azonban sokkal jobban szeretem a tudatos táplálkozás kifejezést, és mindig igyekszünk megnyugtatni a hozzánk fordulókat, hogy nem tiltásokról, hanem a megengedett ételekről fogunk beszélgetni. A konzultáció után mindenki mosolyogva mehet haza.

A dietetikus hivatás roppant sokszínű: a betegségek megelőzésében és azok gyógyításában is fontos szerepet tölt be. Legyen szó fekvőbetegekről, járóbeteg-ellátásról, szociális szféráról, gyógyszállodákról, vendéglátásról (és még sorolhatnánk) – az élet megannyi területén látnak el sokrétű munkát.

Kéz a kézben: nyersanyagválasztás és ételkészítési mód

Ebből adódik, hogy nagyon sokféle kérdéssel, problémával, panasszal fordulhatunk dietetikushoz. Ha bővíteni szeretnénk táplálkozási ismereteinket, ha kíváncsiak vagyunk, jól étkezünk-e, ha veszíteni szeretnénk a súlyunkból, ha gyermekvállalás vagy szülés előtt állunk, ha betegségre utaló jelzések vannak, vagy ha meglévő betegségünk gyógyítása érdekében elengedhetetlen a diéta, bátran forduljunk dietetikus szakemberhez!

Régóta ismert a tény: életmódunk, táplálkozási szokásaink szorosan összefüggenek egészségünkkel. Ám ha megkérdeznénk tíz embert, biztosan tízféle válasz érkezne arra, hogy mit tartanak egészséges ételnek. Az alapértékek azonban vélhetően egyeznének: törekedjünk a változatosságra, kiegyensúlyozottságra!

Ebben segítségünkre lehet a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége által elkészített táplálkozási ajánlás, az OKOSTÁNYÉR®. Érdemes megnézni a javasolt arányokat, és közben figyelni rá, hogy nemcsak a nyersanyagválasztás, hanem az ételkészítési technológia is sokat számít. Sok minden múlik ezeken: puffadás esetén például nem mindegy, hogy hogyan főzzük meg az adott zöldséget. Az öt kulcskérdés tehát: mit, mikor, mennyit, hányszor és hogyan. Ez az alap, így lelhetünk rá a napi ritmusunkra és az egyensúlyra a megfelelő étrend összeállításával.

Konzultáció, visszacsatolás, sikerélmény

– Először meg szoktak lepődni a páciensek, amikor elmondom, hogy egy nap többször kell étkezni, mint ahogy korábban tették (2-3 alkalom helyett 5-ször, 6-szor). Háromóránként ajánlott enni, s az étkezés körülményei is roppant fontosak. Ha közben nem az étkezésre figyelünk, hanem tévézünk, olvasunk, telefonozunk, akkor nem is igazán érzékeli a szervezet, hogy elfogyasztottuk az ételt. Adjuk meg a módját: szellőztessünk ki, terítsünk meg, s közben akár beszélgessünk, hiszen így garantált, hogy nem fogjuk elkapkodni, pár perc alatt megenni, amit 20 perc alatt kellett volna! – hangsúlyozza Tarnai Irén, aki azt is megosztja velünk, hogy hogyan zajlik egy konzultációs alkalom.

– Jó, ha már az orvosi vizsgálatok, vérvétel eredményeit is magukkal hozzák a hozzám fordulók, ám vannak, akik ezt megelőzően nem jártak semmilyen szűrésen. Első alkalommal megkérem a pácienst, hogy mondja el egy napját. Legtöbben már eközben rádöbbennek, hogy mely szokásokon lenne érdemes és mely szokásokon kellene mindenképp változtatni.

– Amikor például emésztőszervi problémákkal küzdő beteget fogadok, mindig megkérdezem, hogy a panaszok jelentkezése előtt két-három évvel volt-e olyan stresszes élethelyzet, időszak, ami esetleg fennálló panaszait okozhatja, illetve az évek alatt ebben manifesztálódhatott. Általánosságban véve az a legfontosabb, hogy semmit sem szabad kihagyni, részletekbe menően kell elbeszélgetni. Az anamnézisen (kikérdezésen) túl antropometriai méréseket (testmagasság, testtömeg…) lehet csinálni, megnézzük a körfogatokat (derék, csípő), valamint megmérjük a testzsírszázalékot. Ezt követően, mindig egyénileg és az életszakaszhoz igazítva állapítjuk meg a napi energiaszükségletet és a tápanyagok százalékos arányát. Második alkalommal a páciens által írt étrendi naplót is ki szoktuk elemezni, így a visszajelzések alapján még csiszolhatunk a javaslatokon – mondja végül Tarnai Irén, aki rendszeres konzultációt vagy legalább két-három alkalmat szokott javasolni, hogy mindig legyen visszacsatolás és sikerélmény.