Diabetológiai szakorvosi vizsgálat
Magyarországon több mint 1,1 millió felnőtt és több mint 5 ezer gyermek él cukorbetegséggel, a KSH 2019-es adatai szerint. Az időben történő diabéteszszűrésre tehát kiemelt figyelmet kell fordítanunk.
A diabetológia a cukorháztartás zavaraival, illetve a cukorbetegség prevenciójával, kezelésével, valamint szövődményeivel foglalkozik. A diabetológus szakorvos a cukorbetegség rizikófaktorait méri fel, illetve abban segíti a pácienst, hogy a lehetséges szövődményeket el lehessen kerülni. Mindennek az origója a diabetológiai szakorvosi vizsgálat, melyről az alábbiakat érdemes tudni.
A szakemberek szerint a legfontosabb a kockázati tényezők elkerülése, így a fogantatástól számított első ezer nap is kiemelt fontosságú, mivel a magzati és kisgyermekkori egészséges táplálás csökkenti a diabétesz kialakulásának kockázatát. Igaz ugyan, hogy a cukorbetegséghez hasonló civilizációs betegségek kialakulását sokan az öröklődéshez társítják, de míg az 1-es típusú diabétesz esetében valóban öröklődő hajlamról beszélünk, addig a 2-es típusú kialakulása kiemelten az életmódra vezethető vissza. A megelőzés sok-sok más betegség mellett ebben az esetben is nagy jelentőséggel bír. A táplálkozás, az életmód és a rendszeres testmozgás nagyban hozzájárul a diabétesz elkerüléséhez, megelőzéséhez.
A kialakult cukorbetegség kezelése egy csapatmunka, együttműködést kíván a páciens és a diabetológus, illetve a gondozásban időszakosan résztvevő többi szereplő között. A hozzátartozók, a családsegítő támogatása is lényeges tényező.
Mit vigyünk magunkkal a vizsgálatra?
- korábbi leleteket
- aktuálisan szedett gyógyszerek nevét, dózisát (a régebben szedett antidiabetikumoknak a nevét is)
- gyógyszerérzékenységi listát (ha esetleg fennáll gyógyszerérzékenység)
- vércukormérőt (ha rendelkezik vele)
- vércukornaplót (ha vezeti)
- előzetesen feljegyzett kérdéseket, amelyekre választ szeretne kapni.
A vizsgálat hossza, gyakorisága
A beteg-orvos találkozás egy óra hosszat jelent minden esetben, hogy mindenre elég idő legyen. A konzultáció gyakoriságát a páciens állapota, a kezelés módja és az aktuális problémák jellege határozza meg. Jól beállított vércukorszinttel rendelkező beteg esetén 3-6 havonta indokolt a diabetológián megjelennie, ellenkező esetben gyakrabban, akár kéthetente vagy havonta is szükség lehet erre.
Anamnézisfelvétel
- A szakorvos az alábbi körülményekről, információkról kérdezi ki a pácienst, a kórtörténetét.
- A cukorbetegség ténye megállapított vagy gyanú áll fenn?
- Mióta cukorbeteg, illetve mire alapozza a gyanút?
- Milyen egyéb előző betegségei, műtétei voltak?
- Milyen jelenlegi társbetegségekkel küzd?
- Családi anamnézis cukorbetegségre, kardiovaszkuláris betegségekre vonatkozóan.
- Gyógyszereinek felsorolása, ismert gyógyszerallergiák bejelentése.
- Dohányzásra, alkoholfogyasztásra vonatkozó kérdések.
- A páciens fizikai tevékenységére (sport, mozgás), étkezési szokásaira, preferenciáira kitérő kérdések.
- Munkájának jellegére vonatkozó kérdések (ülő- vagy fizikai munka, stresszhatások, esetleg több műszakban végzett tevékenység).
- Esetenként gyermekvállalással, illetve védekezéssel kapcsolatos kérdések, ha indokolja a páciens életkora, szövődményei és a gondozáson való megjelenés indoka.
- Kérdések az előzőleg zajlott gondozásról, annak formájáról, gyakoriságáról, sikertelenség esetén annak okainak tisztázása, hogy az elkövetkezőkben a gondozás sikeres lehessen.
A vizsgálat további részei
Az anamnézist követően annak tartalma szerint alakul a találkozás további része:
- fizikális vizsgálat
- diétás elvek megbeszélése
- kezelési elvek, módok
- testre szabott kezelés érdekében való edukáció
- a várható szövődmények, illetve a megelőzés lehetőségének felvázolása
- a társbetegségek megbeszélése
- a javasolt állapotfelmérő vizsgálatok előírása
- a vércukormérésre, vagy adott esetben inzulinozásra való konkrét oktatás
- az egyéni, reális célok kitűzése
- a következő vizit idejének kijelölése.
Alapos, személyre szabott tájékoztatás
A páciens előzményeinek, állapotának és aktuálisan rendelkezésre álló adatainak ismeretében összegezzük a páciens állapotáról szóló orvosi véleményt. Tájékoztatjuk az esetleges gyógyszeres, diétás és életmódi változtatások szükségességéről, és megbeszéljük vele a lehetőségeket, hajlandóságát.
Átbeszéljük a fennálló szövődményeket, azok várható progresszióját, a lassítás lehetőségét, az ellenőrizendő paramétereket, azok jelentőségét és a kontrolljuk gyakoriságát.
Egyeztetjük az orvos-beteg találkozások szükséges gyakoriságát az egyénileg felállított elérendő célok (HgA1C, vércukortartomány, testsúly, vérnyomás és javítandó laborparaméterek) érdekében és függvényében.
Tájékoztatjuk a pácienst a gyógyszertámogatás mértékéről, annak kritériumairól, megelőzve a későbbi esetleges vitákat, elégedetlenséget.
További teendők
A diabetológiai szakorvosi vizsgálatot követően a páciens alkalmazza a megbeszélt kezelést, elvégzi a szükséges önellenőrző méréseket, fizikai tevékenységet, a diéta szerint étkezik, illetve megjelenik az előírt vizsgálatokon – időpontegyeztetés alapján, a megbeszélt gyakorisággal ellenőrzésre jön (probléma esetén előbb).
A diabetológiai szakellátó krónikusbeteg-gondozó, előjegyzéssel működik, tehát nem sürgősségi ellátóhely. Akut probléma, rosszullét esetén a sürgősségi betegellátó helyen kell jelentkeznie a páciensnek, hiszen arra egyetlen diabétesz szakrendelés sem alkalmas.