Izületi kopások, artrózisok
Minél idősebbek vagyunk, annál inkább találkozunk olyan betegségekkel, mint az ízületi kopás, ami megkeserítheti mindennapjainkat, ha nincs megfelelően kezelve. Bár sokszor összekeverik a reumás artritisszel, mert a tünetek néhol megegyeznek, az ízületi kopás – ahogy a neve is sugallja – csak az ízületeket támadja meg, más szervre nincs kihatással.
Mit jelent az ízületi kopás?
Az ízületi kopás vagy porckopás, másnéven artrózis a fejlett országok ízületi problémáinak leggyakoribbja, a lakosság jelentős százaléka szenved tőle. Több mint száz formáját különíthetjük el, és testünk bármelyik pontján jelentkezhet. Az ízületi kopás lényege, hogy a testünkben található csontok találkozásánál lévő ízületeket borító porc – mely mintegy párnaként van ott jelen az ízületi folyadéknak köszönhetően - az idők folyamán elvékonyodik, töredezett lesz, végül lassan elkezd felszívódni.
Az ízületi kopás okai és tünetei
Leggyakrabban a lábfej, a gerinc, a teherviselő ízületek és a kéz ízületeit támadja meg az artrózis. Az okok között megtalálható a túlsúly, a sport, az ásványi anyagok lerakódása, a születési rendellenesség és valamilyen hormonzavar is. A túlsúly esetében az okozza a problémát, hogy nagyobb terhet kénytelenek hordozni a porcok, mint amire alkalmasak, ezért felgyorsul a kopási folyamat. A sportolóknál a sorozatos sérülések és az extrém módon igénybe vett ízületek okozzák a problémát, az említett ásványi anyagok lerakódása alatt például a húgysav vagy a kalciumkristályok okozta károsodást értjük.
Vannak, akik születésüktől kezdve rossz ízületekkel rendelkeznek, ők emiatt hajlamosabbak az artrózisra, illetve az egyes hormonháztartással kapcsolatos betegségekben (pl. cukorbetegség, növekedési zavar) szenvedők is gyakrabban találkoznak a problémával.
A tünetei csak és kizárólag a porcokban jelentkeznek, nem a teljes test betegségét jelentik. Leggyakoribb tünetként a mozgáskor tapasztalt ízületi fájdalom említendő meg, mely a testrésztől függően lehet térd-, derék-, boka-, ujj-, csukló- és vállfájdalom is. A fájdalom mellett beszűkülhet az ízületi mozgás is, továbbá a nap előrehaladtával ez a fájdalom erőteljesebbé válhat. Az ízületi gyulladásban szenvedő betegek tapasztalhatnak duzzanatot, melegséget is az adott területen. A tünetek nem mindenkinél ugyanolyanok, vannak, akik minimális kopásnál is nagy fájdalmat tapasztalnak, megint mások komoly porcvesztés ellenére is csak enyhe tünetekről számolnak be.
Hol jelentkezhet ízületi kopás a kézben?
Amilyen kicsi – viszonylagosan – a kezünk a többi testrészhez képest, annyiféle helyen jelentkezhet benne ízületi kopás. Így például kinövéseket eredményezhet az ujjak végén lévő kisízületekben, az ujjak középső ízületeiben.
Kéztőízület kopása, gyulladása
A kéztőízületet a kézcsukló és a kéztőcsontok közötti ízületek alkotják, ezek gyulladás vagy kopása esetén a csukló forgatása, a kéz vertikális mozgatása fájdalommal, duzzanattal járhat.
Nyeregízület kopása, gyulladása
A hüvelykujj bázisánál keletkező probléma, rosszabb esetben deformitás a nőknél sokkal nagyobb arányban jelentkezik, mint a férfiaknál. Ilyen gyulladás esetén a tünetek elsősorban akkor jelentkeznek, amikor valamit a kezünkbe, a mutató- és a hüvelykujjunk közé fogunk – például kulcsot forgatunk el vagy üveget nyitunk ki. Időjárásváltozáskor is felléphet itt fájdalom, és ha romlik az állapot, akkor deformálódhat is ez az ízület.
Az ízületi kopás kezelése
A diagnózis felállításához mindenképp szakorvos szükségeltetik. Ugyan nem mutatható ki a vérből, de a vérvétel ilyen esetben is ajánlott azért, hogy kizárhatóak legyenek más, hasonló tünetekkel rendelkező betegségek. Röntgenvizsgálat után a szakorvos a kezelési módot is megállapítja. A megfelelő kezelés csökkenti a fájdalmat az adott testrészen, a terápia része a súlycsökkentés, és a megterhelő mozgások minimalizálása. A kezelés célja a fájdalom csökkentése mellett annak megszüntetése, mely történhet gyógytornával, fizikoterápiával, krémekkel, gyógyszeres megoldásokkal, végső esetben pedig műtéti úton.