Vízben szülés
Vízben szülést tervez? Ezek az előnyök és hátrányok
Melyik kismama ne szeretné előre tudni, pontosan hogyan fog lezajlani a szülése? Ott lehet-e vele a leendő apuka, szakszerű és baba-mama fókuszú orvosok veszik majd körül és minden igénye azonnal ki lesz elégítve?
Ehhez a legjobb megoldás a szülés részletes megtervezése a vajúdástól a szülést követő pillanatokig. Léteznek kifejezetten erre a célra létrehozott szülésfelkészítő tanfolyamok, de már az is nagy segítség, ha a kismama tájékozódik az interneten.
Az egyik legvitatottabb kérdés ilyenkor, hogy maga a vajúdás és a szülés milyen módon történjen meg. Léteznek úgynevezett alternatív szülési módok, melyek lényege, hogy a család kívánsága és a baba egészsége áll a középpontban. Idetartoznak a vertikális szülések, azaz például a vízben szülés is.
Cikkünk ismerteti a vízben vajúdás és vízben szülés legfontosabb tudnivalóit, hogy biztosan megalapozott döntést hozhasson, ha ezeket fontolgatja.
Hogyan készüljön fel a vízben szülésre?
Az első és legfontosabb, hogy beszéljen szülész-nőgyógyászával, ugyanis ő segíthet abban, hogy egy valóban felkészült és vízben szülést támogató helyet ajánljon. Ha megvan a kiválasztott helyszín, meg kell győzödnie arról, hogy a szüléshez minden szükséges kellék és feltétel rendelkezésre álljon.
Kulcsfontosságú a vízben szülést megelőző orvosi konzultáció, ugyanis bizonyos esetekben extra figyelmet kell fordítani a mama és baba biztonságának megőrzéséhez. Az alábbiakban felsoroljuk azokat a helyzeteket, amikor mindenképpen a szakember jóváhagyására van szükség:
- Herpesz megléte: a vízben könnyedén terjed, ezért akár a baba is megfertőződhet.
- Súlyos vérzés, illetve bármilyen eredetű fertőzés esetén is jobb az óvatosság.
- Farfekvéses baba: így is lehetséges a vízben szülés, de jobb, ha tud róla az orvos.
- Ikerterhesség: világszerte születnek ikrek vízben, azonban szükséges az előzetes konzultáció.
- Ha pedig koraszülésre van kilátás, azaz kettő vagy több héttel a kiírt időpont előtt történne meg a szülés, egyáltalán nem tanácsos a vízben szülés.
Miután megtörtént a szakemberrel az egyeztetés, elkezdődhet a felkészülés a vízben szülésre.
Ha szeretné, először nyugodtan vegyen egy meleg zuhanyt, hogy ellazuljon. Akár egy sámlira is leülhet vagy egyszerűen csak a falnak dőlve pihenhet. Amennyiben pedig felkészült a vízben szülésre, feküdjön egy kádba vagy szülőmedencébe. Annak érdekében, hogy teljesen relaxálni tudjon, javasolt egy felfújható párnát a nyaka mögé helyezni. Természetesen egy összegöngyölt törölköző is tökéletes a célra, ha az van kéznél. Abban az esetben pedig, ha kísérője is jelen szeretne lenni a szülés pillanataiban, gondoskodjon fürdőruháról.
Fontos, hogy komfortos legyen a víz hőmérséklete, tehát semmiképpen sem lehet hidegebb, mint a testhőmérséklet. Éppen ezért körülbelül 35-37 Celsius fokos víz az ideális. Jó, ha tudja, hogy a méhlepény nem a vízben születik, tehát mindenképpen ki kell szállnia a kádból. Ehhez kérheti a szülész-nőgyógyász, vagy akár kísérője segítségét is.
A lényeg, hogy végig azt érezhesse, ön kontrollálja a vízben vajúdás és szülés teljes folyamatát. Egy családközpontú szülészeten bármikor válthat pozíciót, és ha azt szeretné, ki is szállhat a vízből, hogy szárazföldön adjon életet gyermekének. Akárhogy is dönt, hallgasson testérzeteire és mindenképpen orvosi felügyelet mellett legyen.
Miért választják sokan a vízben vajúdást, illetve szülést?
Számtalan oka van annak, hogy egyre több kismama választja a vízben vajúdást, majd pedig a vízben szülést. Lássuk ezeket bővebben!
Relaxáció, ellazulás
A meleg víz érzése támogatást nyújt az ellazuláshoz, ezáltal nyugodtabbá válik a légzés. Lecsökken a vajúdással járó fájdalomérzet, valamint a stressz. Ez a relaxált állapot hatalmas segítség ahhoz, hogy az egyenletes légzésre, illetve a bekövetkező szülésre koncentráljon a leendő anyuka. Az ellazulás a szövetek szintjén is kifejti hatását, ezért sokkal ritkábbá válik például a gátrepedés.
A gravitáció a barátunkká válik
A víz felhajtóereje lehetővé teszi a könnyedebb, szabadabb mozgást. A kismama sokkal egyszerűbben tud egy számára kényelmes pozícióba váltani. A hatékonyabb összehúzódások miatt sokkal több oxigénhez juthat a baba, ráadásul kevesebb fájdalommal jár a vajúdás az anyuka számára.
Végezetül pedig a szülés sokkal simulékonyabban tud lezajlani, hiszen a víz alátámasztja a gátat, a gravitáció pedig segíti a kitolást.
Intim és természetes
Kétség sem férhet hozzá, hogy sokkal bensőségesebb mind az anya, mind a baba számára az, hogy ugyanabban a közegben vannak. Az újszülöttre mindenképpen megnyugtatólag hat a kellemesen meleg víz, hiszen kilenc hónapot töltött el a magzatvízben.
Ne felejtsük el azt sem, hogy a zavartalan környezet fokozható lágyabb fényekkel és akár halk zenével is, így növelve a kismama biztonságérzetét a szülés alatt.
Pozitív szülésélmény
Mindenképpen előny, hogy az egész család együtt lehet, és közösen élhetik át a vajúdás és a szülés pillanatait, mindezt pedig egy barátságos, intim, megnyugtató közegben. Azok az anyák, akik egyszer már a vízben szülést választották, szinte biztos, hogy a következő gyermeküket is így szeretnék világra hozni.
Milyen esetleges kockázatokkal érdemes számolni?
Szerencsére a vízben szülés csak nagyon ritkán jár bármiféle kockázattal, komplikációval, mégis fontos, hogy beszéljünk ezekről a ritka esetekről is, valamint eloszlassunk néhány tévhitet.
Magasabb fertőzésveszély
Sokan félnek attól, hogy a meleg víznek köszönhetően gyakrabban alakulhat ki fertőzés mind az újszülött, mind a kismama esetében. Az eddig elvégzett kutatások ezt a felvetést nem igazolták, de természetesen ehhez tenni is kell. Nem lehet elégszer hangsúlyozni a kád vagy medence teljes fertőtlenítésének, valamint a víz folyamatos minőségellenőrzésének fontosságát.
A baba a víz alatt próbál meg levegőt venni, vizet nyel
Szinte minden kismama és kispapa tart ettől, azonban a babában meglévő úgynevezett búvárreflex nem engedi, hogy víz alatt vegyen levegőt. Mindaddig a köldökzsinóron keresztül áramlik a levegő, amíg azt el nem vágják, illetve amíg az újszülött el nem kezdi az önálló légzést. A légzést a levegő és a hideg váltja ki, és bár oxigénhiányos állapotban elképzelhető, hogy megpróbáljon még a víz alatt levegő után kapkodni, ennek előfordulása szinte minimális.
Ha mégis megtörténne, hogy a baba vizet lélegzik, a szülésznő - felkészültségének köszönhetően - azonnal tudja, mi a teendő, így teljesen elkerülhetőek a későbbi szövődmények.
Megsérül a köldökzsinór
Nagyon ritkán, de előfordulhat, hogy ha a baba megszületése után hirtelen kerül a felszínre, sérülést okozhat a köldökzsinóron. Ez nem akkora probléma, mint amekkorának hangzik, ugyanis egy professzionális szülész-nőgyógyász pillanatok alatt megoldja a helyzetet. Fontos azonban, hogy az anyuka ne rántsa meg a köldökzsinórt addig, amíg az újszülött a vízben van.
Lelassulhat a sürgős beavatkozás elvégzése
Okkal merülhet fel aggályként, hogy ha kismamaként a vízben van, értékes percek telhetnek el addig, míg egy komplikációt kezelnek. Először is fontos leszögezni, hogy a víz alatt is folyamatosan monitorozva van a leendő anyuka, ezért azonnal kiderül, ha bevatkozásra lenne szükség. Való igaz, hogy sürgős esetben hirtelen kell kiszállni a vízből, azonban aggodalomra semmi ok, a szülésznő mindenben segít.
A rizikós helyzetek és az esetleges szövődmények elkerülése, de legalábbis csökkentése érdekében pedig mindenképpen szükség van előzetes orvosi konzultációra, hogy kiszűrhetővé váljanak a komplikációk.
Vízben vajúdni és vízben szülni, vagy inkább a szárazföldön?
Bár még mindig megoszlanak a vélemények a vízben történő életrehozásról, egyre több olyan kórházi szülőszoba van, ahol lehetőség nyílik erre az alternatív szülési módra.
A víz elemi erejének köszönhetően aki ezt választja, egy csodálatos és ősi élményben osztozhat családjával, de fontos észben tartani, hogy mind a vajúdás, mind a szülés során a baba és a mama egészsége a legfontosabb. Bármilyen módot is választ, a biztonság és bizalom megteremtése az elsődleges szempont.