ORTOPÉDIA

ORTOPÉDIA

Mozgásban lenni fájdalom nélkül - ez a cél. Ősünk felegyenesedett, az emberi test statikája extra terhelést ró a gerincre és a lábakra. Az aktivitással töltött évek száma is folyamatosan növekszik, ám ízületeink, izomzatunk, csontjaink „amortizációja” nehezen lassítható. Előbb-utóbb mindenki érezni kezdi a térdét, nehezül a mozgása, felbukkannak az ízületi fájdalmak, megjelenik a csontok deformitása, derék-, térd, csípőfájdalommal, gerincbántalmakkal kell szembenéznünk. A civilizáció áldásai mellett számolnunk kell annak káros hatásaival is. Egyre kényelmesebbek lettünk, és nincs abban semmi meglepő, hogy manapság sokan küzdünk gerinc-, és csigolyaproblémákkal, fáj a lábunk és duzzad a térdünk. A halogatás rossz megoldás, a késve felfedezett probléma megkeserítheti életünket.

Részletes információk

Az ortopédia az orvostudománynak az az ága, amely a mozgásszervek sebészetével foglalkozik. Ebbe beletartozik a krónikus, tehát a hosszú idő alatt kialakuló mozgásszervi panaszok, és az akut, vagyis a sérülésekből eredő panaszrendszerek és elváltozások sebészi megoldása is.
 A TritonLife ortopédia magánrendelésén sokrétű tapasztalattal rendelkező orvoscsapat és a legkorszerűbb eljárások segítenek abban, hogy pácienseinknek a mozgás ismét örömforrás legyen.

A leggyakoribb ortopédiai megbetegedések és sérülések

Az ortopédia nem csupán csípő- és térdprotézis beültetését jelenti. Különbözői ágai, illetve fajtái vannak: a sportsebészeti tevékenységtől a váll- és kézsebészeten át egészen a lábsebészetig. Összefoglalóan elmondhatjuk, hogy az ortopédiában elsősorban az elhasználódással vagy degeneratív elváltozások során kialakult kórképek sebészeti ellátása zajlik (kopásos eredetű betegségek, ízületi kopások, túlhasználódásos szindrómák, sportsérülések).

A legismertebbek természetesen a különböző protézis beültetések (csípő, térd, váll, boka, stb.). Ez azért is van így, mert a társadalom egyre nagyobb hányada küzd túlsúllyal, a másik oldalon pedig egyre aktívabb életet él és egyre tovább él. Maga a modern műtéti technológia is egyre inkább elérhető, és a műtétek jóval kevésbé megterhelők a szervezet számára.

Míg régen körülbelül tíz napig kórházban lábadoztak a protézisműtéten átesett páciensek, addig napjainkban gyakorlatilag két napon belül hazatérhetnek, terhelhetik a végtagjaikat, gyorsabban rehabilitálódnak így aztán a betegek szívesebben és gyorsabban vállalkoznak a műtétre, ha az életminőségük kompromittálódik.

Innovációk az ortopéd sebészetben: a minimál invazív eljárások előnyei

Ahogy fentebb is írjuk, a 21. századi ortopéd sebészeti beavatkozások sokkal kevésbé terhelik meg a szervezetet. Szinte biztos, hogy nem kell vért kapni, kevésbé fájdalmas, azonnal mobilizálható az adott testrész, kisebb a vágás, és legtöbbször nem vágnak át izmokat a protézis beültetésekor. Utóbbi gyakran felmerülő kérdés, de orvosaink mindig megnyugtatják a pácienseket, hogy erről legtöbbször szó sincs.

A minimál invazív eljárások lényege tehát, hogy a szervezetre nézve sokkal kíméletesebbek. (Nem csak a bőrön ejtett vágás mérete miatt nevezzük minimál invazívnak, hanem a modern és kíméletes műtéti technika, illetve perioperatív technika és a műtétek során alkalmazott speciális implantátumok minősége miatt.)

A modern technológia előnyei között szerepel még, hogy ezek a protézisek sokkal tovább funkcionálnak, mint a régiek, tehát az esetek zömében egy életben egyszeri műtétről van szó. Régen 10-15 évre taksálták a protézisek kihordási idejét. Most pedig nagyon nagy valószínűséggel – több mint kilencven százalék esély van rá, hogy – huszonöt év múlva is működni fog.

Amikor a páciens protézis műtét mellett dönt, sokszorosan kifizetődő eljárás mellett teszi le a voksát. Vissza tud térni a munka és a sport világába, ezáltal az életminősége is visszaáll a normál kerékvágásba, sőt pozitív fordulatot vesz.

Az innovatív ortopéd sebészet témáján belül fontos megemlíteni még a digitális tervezést (amikor ortopéd orvosaink szoftvereken megtervezik a műtét menetét, az implantátumok típusát, stb.), az egyénre szabott technikák, protézisek alkalmazását, valamint a kivitelezés során használt robotikát. (A robotsebészet nem egyenlő azzal, hogy a beavatkozást robot végzi, hanem könnyebbé, reprodukálhatóbbá teszi a műtétet, és egyfajta kooperációt jelent a műtétet kivitelező ortopéd sebész és a technológia között.)

Ízületi pótlások: térd-, csípő- és vállprotézisek

Talán sokakra igaz még, hogy ha protézisekről van szó, akkor azonnal az idősebb korosztályra, vagy nagyon idős korosztályra asszociálnak. Pedig a fiatalabb korosztály és a középkorúak körében is sokakat érintenek azok az ortopédiai megbetegedések és ritkán akár sérülések is, amelyek protézis beültetésével gyógyíthatók.

Érdekes adat, hogy a protézis műtétre kerülő páciensek harminc százaléka 60 évnél fiatalabb, tizenöt százaléka pedig még 50 évnél is fiatalabb, ők mind-mind aktív életmódot élnek, vágynak arra, hogy ismét örömforrás legyen a mozgás, és ne a fájdalomé.

Nekik is tudunk tehát olyan megoldásokat javasolni, amelyekkel az életminőségüket, sportolási lehetőségüket visszakapják. Vannak olyan speciális protézisek, amelyek kifejezetten ezt a korosztályt látják el.

Sportolók gyakori ortopédiai sérülései: megelőzés és kezelés

A TritonLife-ban természetesen sportsérüléseket is ellátunk, és gyakran találkozunk olyan páciensekkel is, akik kifejezetten sportból élnek, a sport az életük, legyen szó teniszedzőkről, fitness edzőkről, élsportolókról. A sportsérülések leggyakoribb fajtája a térdsérülés, főként azért, mert ez a legbonyolultabb biomechanikájú ízület és egyben teherviselő ízület. Gyakoriak még a különböző vállsérülések is, amelyek általában a dobó, illetve karjukat használó sportolókat sújtják.

Sporttevékenység közben persze nem csak a térd vagy a váll, hanem sajnos bármelyik ízület, a csípő, könyök, kéz, láb, stb. is megsérülhet (emellett a csontok és az izomzat is sérülhet, szakadások, húzódások kísérhetik az élsportolók, vagy akár hobbi sportolók pályafutását is).

A megelőzés részeként fontos hangsúlyozni a megfelelő izomzat felépítését, a korhoz és a testalkathoz illő, valamint az edzettségi szinthez passzoló sporttevékenység kiválasztását, a fokozatosság betartását, a tudatosságot, és természetesen a bemelegítő és nyújtó gyakorlatokat. Ha pedig már megtörtént a baj, akkor a megfelelő, erre specializálódott szakember felkeresése is elsődleges szempont.

Csapatmunka az ortopéd magánellátásban

A team része a diagnoszta, a sebészorvos, a rehabilitációt végző szakember (általában gyógytornász), esetenként pszichológus. Sőt, azt is lényeges kiemelni, hogy maga a páciens is a team kulcsfigurája, hiszen az orvos megismerteti a kezelési módok, opciók részleteit, tudnivalóit, de az erről való döntés és a műtétet követő, tudatos életmód kialakítása már a páciens kezében van.

A szakmai ajánlás úgy hangzik, hogy olyan környezetet kell a páciens számára kialakítani, amelyben megfelelő információ átadással segítjük az általa meghozott, tájékozódáson alapuló döntéseit. Ortopéd magánrendelésünkön éppen ezt az atmoszférát teremtjük meg a betegek számára, akik bármely kérdésükkel bizalommal fordulhatnak szakorvosaink, kollégáink felé.