Csont-bioplasztika: premier a magyar ortopédsebészetben

Nem egyszerűen csontvelőátültetést, hanem a csont öngyógyításának serkentését jelenti az a forradalmian új eljárás, amellyel akár megúszhatjuk a térdprotézist. Dr. Skórán László és team-je a miskolci TritonLife Magánkórházban elsőként végzett csont-bioplasztika műtétet Magyarországon.

Az eljárás képes aktut és krónikus – akár hirtelen fellépő, akár régebb óta fennálló – csontelváltozások kezelésére egyaránt. De kezelni lehet vele a rossz vérellátás miatt kialakult csontelhalást, de akár ízületi gyulladással együtt járó csontödémát is. Az eljárás bizonyos csontkárosodások esetén kiválthatja a protézist is, más esetben késleltethető vele a protézis beültetésének szükségessége.

Hogyan működik?

Képalkotó diagnosztikai vizsgálatokkal lehet eldönteni, hogy kinek nyújthat megoldást az eljárás. Egyrészt MR vizsgálat szükséges ahhoz, hogy a szakember lássa a csonton belüli folyamokat: milyen fokú károsodással állunk szemben, van-e csonton belüli elhalás vagy csontödémáról van-e szó. „A fájdalmat nem az határozza meg alapvetően, hogy van-e porc a térdben vagy sem, hanem az, hogy a csonton belül milyen folyamatok zajlanak le, és az esetleges csonton belüli vérellátási károsodás milyen problémákat okoz” – magyarázza dr. Skórán László.

Mint mondja, a beavatkozás célja egyrészt a fájdalmat megszüntetni, másrészt egy olyan biológiai folyamatot beindítani, melyekben a szervezet saját sejtjeit stimuláljuk. Ennek egyik összetevője az úgynevezett ACP (nevezik PRP-nek is), mely során a páciens saját, tisztított vérplazmáját juttatják vissza a szervezetbe, mely célzottan támogatja bizonyos sejtek termelését és biológiai molekulák, fehérjék, kollagének, enzimek, hírvivő molekulák megjelenését, ugyanakkor stimulálja a vérellátást.

Az eljárás másik kulcsmozzanata a csontvelő kinyerése, kezelése és visszajutattása. „Artroszkópos beavatkozás segítségével a pácienstől csontvelőt veszünk le, és összekeverjük az említett saját, centrifugált és kezelt vérkészítménnyel. Ehhez hozzáadunk még egy csontmátrixok, ami gyakorlatilag folyékony, demineralizált csont, és ezt a komplex elegyet juttatjuk be a kezelendő csontba. Ez egy komplex, precíz művelet, a műtét folyamatos Rtg-képalkotás, monitorok segítségével történik a befecskendezés az érintett csontterületre” – avat be a részletekbe a sebész.

 

A csont-bioplasztika a csont öngyógyulását célozza meg

A beavatkozás során gyakorlatilag az érintett beteg csontterület eltávolítása, a befecskendezett saját csontszövettel való kitöltése valósul meg, majd a szervezet „visszaépíti” a páciens egészséges csontját.  Ha nagyon laikusan akarjuk tekinteni, arról beszélünk, hogy adunk egy lökést a csontnak az öngyógyítás, a saját regeneráció útján – magyarázza dr. Skórán  László. A technikát külföldön sajátította el, mint mondja, osztrák kutatói utakon mélyíti tudását az új eljárással kapcsolatban. „Ez olyannyira új és forradalmi eljárás, hogy pusztán 2019 óta létezik, az első tudományos közlemények róla 2021-ben jelentek meg. Az újszemléletű kutatásokat azonban már 2005-ben elkezdték. Az Egyesült Államokban fejlesztették ki, Európában egyelőre Németországban, Franciaországban, Svájcban, Olaszországban és Ausztriában alkalmazzák” – mondja dr. Skórán László, aki egyben a csont-bioplasztika magyarországi úttörője.

A korábban alkalmazott műtéti eljárásokkal szemben a csont-bioplasztika segítségével lényegesen jobban csökkenthető a fájdalom: 88%-kal eredményesebb lehet az új eljárás a korábbiaknál – mondja a szakember. Ezzel párhuzamosan a szövődmények lehetősége is kisebb, illetve a gyógyulási idő rövidebb, köszönhetően többek között a mindössze 1 centiméteres metszésnek (minimal invazív beavatkozás). A beavatkozás elvégezhető akár altatásban, akár érzéstelenítésben.

A felépülés részeként elengedhetetlen a gyógytorna, és az is, hogy a páciens fegyelmezetten, tudatosan figyeljen a saját gyógyulására, néhány hónapig ne terhelje túl az érintett végtagot – mondja a sebész, aki nagy hangsúlyt fektet a műtéti eredmény utánkövetésére is.

 

Kinek jelenthet megoldást?

A csont-bioplasztika eredményesen alkalmazható mind akut csontfolyamatokra, mind krónikus állapotoka, ilyen a csontödéma, az avaszkuláris csontnekrózisok (körülhatárolt csontelhalással járó folyamatok), és oszteoartritiszek esetén is (amikor a csont mellett az ízület is érintett). De szintén hatékony elhúzódó törésgyógyulások esetén, illetve álízületek esetén is.

Dr. Skórán László szerint az új eljárás sokat életét könnyítheti meg, akár a protézist is kiváltva, vagy annak szükségességét jóval késleltetve, ha relatív fiatal, aktív páciensről beszélünk, és korán kiderül a probléma eredője. Természetesen nem csodaszer abban az estben, ha elhanyagolt, előrehaladott csontkárosodásról beszélünk, de 50-60 éves páciensek esetében, amennyiben időben kiderül a gond, és beavatkozunk, jelentősen csökkenthetjük vagy meg is szüntethetjük a panaszokat az új csontplasztikával - hangsúlyozza.

A 20-40-es korosztályban leggyakrabban a csont-keringési zavarok megoldására, a csípőben, a combcsontban vagy a sípcsont térdízületi részében kialakuló csontkárosodások kezelésére alkalmazható – fejti ki dr. Skórán László. Ennek eredője lehet akár genetikai, akár iatrogén (különböző gyógyszerek, szteroidok) ok, akár csontgyulladás, csontödéma, és ezzel egyre fiatalabb korosztály jelentkezik – teszi hozzá a szakember, hangsúlyozva az idő kulcsfontosságát: „akkor tudunk igazán segíteni, ha a kóros csontfolyamatokat időben fedezzük fel. Fontos tehát, hogy fájdalmak esetén ne halogassuk a kivizsgálást, és forduljunk megfelelő szakemberhez”.  

 

Munkatársak