Porcleválás, meniscus szakadás

Meniscus szakadás? Lehet ezzel élni, azt mondják. Csak akinek van, az nem képes. Rendszerint ugyanis olyan emberek szenvednek a porcleválás tüneteitől, akik egyébként aktívak, mozgékonyak, sportos, tevékeny életet élnek. Mert bár a porcleválás nem akadályoz egy hétköznapi átlag életvitelt, de aktívan sportolni, rendszeresen mozogni nagyon fájdalmas vele.

Az artroszkópos térdműtét azonnal megszünteti a kellemetlen tüneteket. Azt, hogy terhelésre fáj, hogy minden lépést meg kell gondolni, és hogy a legváratlanabb mozdulatra hasít bele a fájdalom. Térdspecialistánk 3-400 meniscus szakadást operál évente – teszi ezt több, mint 10 éve, gyakorlatilag szövődmény nélkül.

Egyáltalán nem mindegy, hogy műtét után hány napig tart a lábadozás, mennyi ideig okoz fájdalmat és mennyire végleges a megszületett műtéti eredmény.

Ortopéd osztályunkon Ön gyors és pontos diagnózist követően ha igényli, rövid időn belül operatív ellátást kap. Magas szakmai és infrastrukturális háttér áll rendelkezésre, ami a legkorszerűbb műtéti technológiát biztosítja. Kényelmes és biztonságos, igényes ápolás és környezet garantálja azt, hogy térde újra olyan legyen, mintha mi sem történt volna.


Tünetei

A térdízület porcgyűrűjének szakadása igen változatos tüneteket okoz.

Duzzanat, mozgásra erősödő fájdalom, szúró érzés az ízületi résben, térdízület kattogása. Van, hogy a mozgás elakad és csak némi manőverezés után lehet a térdet ismét használni. A guggolás meniscus szakadás esetén alig végrehajtható.

A meniscus szakadásban érintettek egyik része a fiatal, aktív, gyakran profi sportolók, akik sport közben szerzik térdsérüléseiket és kerülnek ortopédiánkra. A másik érintett csoport a középkorú vagy idősebb korosztály, akik pedig ízületeik kopása miatt instabilabb térddel szenvednek meniscus szakadást. Ilyenkor a panaszok lassabban alakulnak ki, de folyamatos panaszokat okoznak


Okai

Az ízületi résben elhelyezkedő porcgyűrű elszakadása (nyíródása). Történhet egy térd ízületet érő erős nyíróerő révén, vagy a porcgyűrű (meniscus) elhasználódása, degenerációja miatt. Az ok valójában az, hogy vagy a porcgyűrű túl gyenge, vagy a hatóerő túl nagy, esetleg mindkét ok jelentkezik egy időben. Minden esetben csavaró mozdulat okozza a porcgyűrű szakadását.

A térdízület porcgyűrűje az ízületi felszínek görbületét hivatott kiegyenlíteni annak érdekében, hogy pontosabb érintkezést biztosítson a térdízület porcborításának.

Ennek a speciális porcnak – a meniscusnak – az összetétele abban különbözik az ízületeket borító ún. üvegporctól, hogy rostos porc alkotja, amelynek erősebb a rostrendszere és ellenállóbb a folyamatos terhelésnek.

A térdízületben a két meniscusgyűrű közül az egyik, a C alakú a belső oldalon, a másik, a gyűrű alakú pedig a külső oldalon helyezkedik el.

Aktivitás közben a pontos, stabil illeszkedést elősegítendő – ezek folyamatos mozgásban vannak a combcsont és a sípcsont felszínei között.

A térd sérülésekor a meniscusok igen gyakran sérülnek és igényelnek beavatkozást. A meniscus szakadása és hiányának következménye pedig hosszú távon az ízületi porc erodálódása, kopása.


Diagnosztika

A meniscus szakadását az alábbi fizikális vizsgálat egyértelműen igazolhatja.

  • Az alsó végtag tengelyállásának vizsgálatAz alsó végtag tengelyállásának vizsgálat
  • Az ízület stabilitásának, az ízület mozgástartományának és nyomásérzékenységének a vizsgálata
  • A fájdalmas tartományok felderítése, csavarásokra való reakciók megfigyelése
  • Izmok vizsgálata

Amennyiben a klinikai tünetek nem egyértelműek vagy elegendőek, az orvos röntgen és MR vizsgálatot is előírhat.


Kezelés

Kizárólag műtéti úton gyógyítható. Mivel a porcgyűrű vérellátása miatt regenerációra nem képes, ezért a leszakadt részt el kell távolítani. Még akkor is ez az eljárás az egyedüli megoldás, ha az onnan hiányzik, ám még mindig jobb, ha hiányzik, mintha bennmarad és irritálja az ízületet.

Az artroszkópos térdműtét során az orvos felméri a meniscus szakadásának jellegét. A szakadt részeket apró műszerekkel eltávolítja, a hátramaradó részek éleit lesimítja. A meniscusok varrás csak az esetek kis részében, főleg kismértékű szakadás vagy fiatal pácienseknél lehetséges és ez sem kecsegtet túl nagy reményekkel. Gyakran újbóli műtétet követel. Kivételes esetekben nagyfokú szakadás és teljes meniscus hiány alkalmával meniscus beültetésre kerülhet sor, ami jelenleg még csak kísérleti szakaszban lévő műtéti eljárás.

Műtétet követően kivétel nélkül, mindig szükség van speciális gyógytornára ahhoz, hogy a térdízület mozgástartománya visszaálljon, az izomerő, a mozgás sebessége és a koordináció visszanyerje eredeti állapotát.

Részleges meniscus eltávolítás után a páciens még aznap felkelhet és vagy aznap, vagy másnap távozhat. Átmenetileg szüksége lesz a járáshoz bizonyos segédeszközre, de néhány hét múlva a teljes aktivitása birtokában lesz. 


Mi történik műtét után? 

Az ízületi porcleválás kezelése többnyire sebészeti beavatkozás útján lehetséges. A meniscus műtét után a beteg hamar lábra állhat, de jó, ha tisztában van néhány tudnivalóval. 

A műtétet követően a beteg kis ideig megfigyelés alatt áll, szükség esetén fájdalomcsillapítást biztosítanak. A lábat jó felpolcolni, a térdet jegelni, majd a következő naptól aktívan tornáztatni. A drént 6-24 órával távolítják el a sebből, a varratokat 5-10 nap múlva. Ha egy végtagot nem használunk aktívan, gyengébb a vénás áramlás, és nő a trombózis veszélye. Ezért érdemes rugalmas pólyát viselni, és minél hamarabb lábra állni, sétálni. Gyógyszer szedésére nincs szükség meniszkusz műtét után. Szövődmények megjelenése ennél a műtéti technikánál szinte teljesen kizárt. Az átlagos hétköznapi mozgást, aktivitást a porcleválás műtétes kezelését követő első héten megkezdheti a páciens, míg a nehéz fizikai munkát, sportolást a harmadik- hatodik héten szabad újrakezdeni, fokozatosan.    


Kell életmódot változtatni? 

Akinek már volt meniscus szakadása, annak érdemes vigyázni ízületeire. A problémás végtag kevésbé terhelendő, jobb figyelni az egészséges életmódra. A túlsúly, a mozgásszegény életmód, a gyenge izomzat nagy terhet ró az ízületekre. Ha korának, edzettségének megfelelő sportágat, és mozgás-intenzitást választ, azzal sokat az ízület túlterhelése érdekében. Fontos a térdízületi szalagok és a combizomzat erősítése. Sportolás előtt legalább húsz percig végezzen bemelegítő gyakorlatokat. Nagyon fontos a megfelelő sportcipő használata.  Meniszkusz sérülés után nem javasolt gördülő-talpú cipő viselése, mert a térdet folyamatosan hajlított állapotban tartja. 

Munkatársak