Bajok a pocakban

Az egyik legkellemetlenebb élmény csecsemő és kisgyermekkorban a hasfájás. Az egész család számára megterhelő. Az ok lehet jelentéktelen, de lehet komoly betegség is akár. Ha nagyon erős, vagy hosszan tart, orvoshoz kell fordulni.


A baba többnyire nem tudja megmondani, hogy fáj a hasa. Csak sír és sír. Hasfájásra következtethetünk, ha nagyon feszes a pocakja, ha fölhúzza a lábait, amikor panaszkodik, és ha periodikusan sír – vagyis sír, elhallgat, újra sír, a belek simaizmai ugyanis periódikusan húzódnak össze, és ernyednek el. A nagyobb gyerek már határozottan mutatja, vagy elmondja, hogy hol és hogyan fáj. Ha komoly a fájdalma, biztos nem tud vidáman játszani, nem terelhető el a figyelme. Hasfájás esetén a gyerek összegörnyed, leizzadhat, elsápad, hányingere lehet, nem kíván enni, inni, elvonul a társaságból. Ez esetben kérjük meg, mondja el részletesen hol és hogyan fáj a pocakja.


Figyelmeztető jelek, amivel érdemes mihamarabb felkeresni orvosunkat:

-     ha nagyon intenzív a fájdalom, és nem enyhül.

-     ha elhúzódó a fájdalom, napokig tart, esetleg fokozódik.

-     ha elégtelen folyadékbevitellel, elhúzódó hasmenéssel, esetleg fogyással vagy a súlyfejlődés megtorpanásával társul.

-     ha véres vagy bűzös vizelettel ill. vizelési fájdalommal társul

-     lázzal és többszöri hányással járó fájdalom ill. véres széklet esetén azonnal forduljunk orvoshoz, és ne adjunk fájdalomcsillapítót, mert az elfedheti a tüneteket, és orvosunk nehezebben tudja majd megállapítani, mi a baj.


Az orvosnál

Az orvos részletesen megvizsgálja a gyermeket, áttapintja a gyerek pocakját, miközben kikérdezi a szülőt arról, mit evett-ivott a kicsi, van-e más tünet, van-e allergia, vagy emésztőszervi betegség a családban. Ha kell, laborvizsgálatot is előír: vérvétel, vizeletvizsgálat, esetleg székletvizsgálat. Lehet, hogy nincs komoly gond, de az orvosunknak lesz néhány ötlete megelőzésre, fájdalomenyhítésre. Ha pedig kezelésre szorul a kis hasfájós, orvosunk elkíséri a gyógyulásig.


Munkatársak