Medencefenék-tornával a szülési sérülések, szövődmények esélye is csökkenthető – Mi mindenre jó a kismamatorna?

Kórházunk tapasztalt szakemberei egyöntetűen azt mondják: minden hölgynek célszerű szülésfelkészítő tornára járnia, hiszen a gyógytornának nemcsak a gyógyulásban, a kismedencei rehabilitációban van kiemelkedő szerepe, hanem a megelőzésben is. A TritonLife Kismedence Gyógyászati Központ hozzáértő, speciális tudással felvértezett és empatikus gyógytornász-gárdája többek között a prevencióban is segítő kezet tud nyújtani. Hogyan zajlik a kismamák állapotfelmérése, az EMG biofeedback mérés, és maga a torna? Rigóné Tavaszi Piroskát, a TritonLife kismedence területére szakosodott vezető gyógytornászát kérdeztük.


– A legtöbb kismama valamilyen problémával érkezik hozzánk, a pácienseink között ők vannak most a legnagyobb számban, de nem titkolt célunk, hogy szeretnénk a megelőzésre is nagyobb hangsúlyt fektetni. Tudományosan bizonyított, hogy ha szülés előtt a medencefenék megfelelő felkészítése is kellő figyelmet kap, akkor jóval kisebb a sérülések, szövődmények esélye, sőt a szülés ideje is lerövidülhet.

– A Kismedence Központ kollégáival közösen azon az állásponton vagyunk, hogy minden kismamának szüksége lenne arra, hogy már a várandósság alatt medencefenék-tornát végezzen. Nálunk erre egyedülálló lehetőséget találnak – mondja Rigóné Tavaszi Piroska, utalva az orvosokkal való teammunka olajozottságára, a korszerű eszközökre és infrastruktúrára, és az állapotfelmérésre, amit tünetmentesség esetén is a lehető legalaposabban végeznek.

Részletes, precíz állapotfelméréssel indul minden

Mielőtt tehát a kismamák konkrét tornagyakorlatok közepette találnák magukat, első körben szűrésen vesznek részt. Az állapotfelmérés során a gyógytornász megvizsgálja a medencefenék-izomzat állapotát, összehúzási és lazítási képességét, ami külső megtekintéssel, fehérneműben történik. 

– Ha valamilyen problémát észlelünk, akkor speciális vizsgálatok irányába tudjuk tovább küldeni a pácienseket. Profi ultrahangkészülékünk segítségével látható az izomzat préselés alatti elmozdulási lehetősége, ami rendkívül fontos abból a szempontból is, hogy majd a baba sérülésmentesen át tudjon bukni ezen az izomlemezen – ismerteti a gyógytornász, manuálterapeuta és mentálhigiénés szakember, aki ezután EMG biofeedback mérés részleteibe is beavatott.

EMG biofeedback mérés

A TritonLife Kismedence Gyógyászati Központ az országban egyedülálló módon nyújt lehetőséget EMG biofeedback mérésre, amivel a kismedencefenék izmainak állapotáról, az izmok tudatos érzékelésének és irányításának képességéről, a kapcsolódó reflexek működéséről, valamint a has és rekeszizommal való együttműködésről kapunk információt.

– Az EMG biofeedback kiváló eszköz arra, hogy ideális körülményeket teremtsünk a baba megszületéséhez, hiszen az izmok összehúzását és ellazítását lehet vele gyakorolni. Az állapotfelmérésen túl tehát az izomzat helyes működtetését is meg tudjuk a segítségével tanítani.

– Az EKG-t nagyon sokan ismerik, így aki még nem találkozott biofeedback eszközzel, annak azt szoktam javasolni, hogy kissé az EKG-hoz hasonlóan képzeljék el. A lényege, hogy a kismedencefenék izmainak elektromos aktivitását tudjuk mérni vele. A test különböző pontjaira tappancsokat – kismamák esetében külső elektródákat, külső szenzorokat – helyezünk fel: a hasfalra, a medencefenékre, a hüvely és a végbél mellé teszünk egy-egy elektródát, illetve még egy kontroll pontra (csontos képletre), a medencecsontra.

– Ezek az érzékelők kitűnően megmutatják az izomműködést, és a monitorra kivetített grafikonon egyértelműen leolvasható az összehúzás ereje, lazítási képessége, megtartása. Sőt, az  esetleg reflexes (nem akaratlagos) mozgások is megfigyelhetők. Nagyon sok mindenre tudunk ezekből következtetni, hiszen a központunkban található biofeedback nagyon érzékeny, nagyon pici mozgásokat is érzékel, alapos, klinikai műszer – hangsúlyozza Rigóné Tavaszi Piroska, aki már egy kisebb gyógytornász csapattal karöltve támogatja a nők egészségét.

Csoportos kismamatorna

A precíz állapotfelmérést követően tehát indulhat a gyógytornászok segítségével végzett kismamatorna, ami remekül kompenzálja az élettani változásokat, és hozzásegíti a nőket a kiegyensúlyozott közérzethez, jó egészségi állapothoz és szülésélményhez.

– A mi tornánk abban speciális, hogy nemcsak a medencefenékkel, hanem az egész testtel, kötőszövetes rendszerrel foglalkozunk. Így, a kismamák még felkészültebbé tudják tenni a testüket a tágulásra. A belső izmokra, a légzésre és mindazokra a dolgokra ráfókuszálunk, amik nagyon-nagyon fontosak a szüléshez.

Otthoni medencefenék-torna

Az állapotfelmérést követően, jól működő izomzattal, a Kismedence Központ gyógytornászai megtanítják a körülbelül 15 perces „házi feladatot”, amit napi szinten ajánlott végezni, egészen a szülésig, a 12. és 40. hét között.

– Ha a szűrés során problémát látunk, akkor eszközös vizsgálatok jönnek, és általában az EMG biofeedback-kel gyakoroljuk be a megfelelő izommozgást, hogy meglegyen a lazítási képesség. Ez körülbelül 4-7 alkalmat jelent, attól függően, hogy a kismama mennyire gyorsan tudja összekapcsolni a megfelelő mozgásokat és az akaratlagos működtetést. Bár ez változó, nem túl sok alkalmat takar, hiszen ez az eszköz éppen arra jó, hogy a nők gyorsan megtanulják a mozgásokat, és attól kezdve otthon, önállóan is tudja végezni a feladatokat. Természetesen már az első alkalomtól adunk feladatot, és lépésről lépésre haladunk, nehezítünk – osztja meg velünk a gyógytornász.

Egyéni figyelem csoportban is

A csoportos kismamatorna – amellett, hogy egy igazi megtartó közösség szokott kovácsolódni a csapatból, aminek tagjai nem csak személyesen, hanem akár online kapcsolattartással is segítik egymást – az egyéni figyelmet éppen úgy meg tudja adni, mint a csoportösszetartást.

Már az állapotfelmérés során van egy anamnézis-felvétel, ahol többek között az esetleges betegségekre, stressz-szintre, szexuális és fizikai aktivitásra (például a mozgásformákra, a sportolás gyakoriságára, intenzitására, és hogy ülő vagy álló munkát végez-e a kismama) kérdeznek rá. Ezek az információk kellő alapot nyújtanak ahhoz, hogy a csoportos kismamatornán mindenki személyre szabott segítséget kapjon.

Az ajánlott heti 150 percnyi, közepes intenzitású testedzésről

– A várandósok fizikai aktivitására vonatkozó nemzetközi szakmai ajánlás szerint heti 150 percnyi, közepes intenzitású testedzés javasolt. Ebbe az is belefér, hogy az, aki előtte is sportolt és jól van, nyugodtan folytassa az edzéseit. Természetesen a nagy súllyal való edzések, illetve az ütközéssel, testi kontaktussal járó sportformák az esés- és sérülésveszély miatt nem ajánlottak. Emellett, a gyógytornászok által végzett kismamatornán heti 2-3 alkalommal érdemes részt venni –, hiszen itt a mélyizmokkal és a légzéssel is dolgozunk –, valamint az otthoni medencefenék-tornát is ajánlott végezni. Előbbi, tehát a csoportos torna beszámítható a heti 150 percbe, mivel közepes intenzitású mozgásformának felel meg.

– Azért is jó, ha a várandós hölgyek velünk tartanak, mert itt nem csupán egy feladatsort vagy tételsort, hanem hatékony tornát fog kapni, a lehető legmegfelelőbb formában. Mindezt egy megtartó közösség részeként, ahol bátran felteheti, akár személyesen, akár online formában a kérdéseit – meséli Rigóné Tavaszi Piroska.

Munkatársak