Conisatio
Időpont foglalása
Város
Budapest
Intézmény
Minden intézmény
Orvos
Dr. Tekse István
Áraink helyszínenként

conisatio

 

Conisatio loop helyi érzéstelenítéssel 349 990 Ft
Conisatio loop altatásban 419 990 Ft
Conisatio 12 órás ápolással 479 990 Ft
Conisatio 24 órás ápolással 519 990 Ft


A méhnyakrákról röviden

A méhnyak a méh alsó részén elhelyezkedő, két (külső és belső) hámfelület találkozásánál kialakuló rosszindulatú daganat. A méhnyakot belülről mirigyhám, a méhszájat pedig laphám borítja, utóbbi rákos megbetegedése alkotja a méhnyakrák nagy százalékát. Ennek során abnormális sejtek kezdenek elburjánzani az adott területen, melyek veszélyeztetik a szerv (késői szakaszban más szervek) egészséges működését. Lassú fejlődés jellemzi, és éppen azért veszélyes, mert a korai szakaszban nem jelentkeznek tünetek. Mikor már fájdalom is társul hozzá, sokszor előrehaladott a betegség. Okozója majdnem minden esetben a HPV (humán papillomavírus) rákkeltő típusa, mely ellen oltással, illetve a gyakori, legalább évenkénti nőgyógyászati szűrővizsgálattal, HPV teszttel védekezhetünk.

Milyen esetben indokolt a conisatio és a loop conisatio beavatkozás?

Conisationak (konizációs műtéteknek) nevezik, amikor valamilyen oknál fogva terápiás vagy diagnosztikai céllal kóros sejteket tartalmazó szövetet kell eltávolítani a méhszájról. Ez akkor indokolt, ha

  • a szűrés eredménye rákmegelőző állapotra utal
  • más elváltozásokat észlelt a szakorvos a méhnyakon, például méhszájseb, méhszájrepedés, melyek miatt gyakori a hüvelyi folyás és más panaszok

Kétféle műtétet különböztetünk meg: kúpkimetszést (conisatio) és hurokkimetszést (conisatio loop).

A conisatio és loop conisatio műtét menete

A conisatio a méhnyak kúp alakú, szikés kimetszését takarja, egyszerre diagnosztikai és terápiás jellegű műtét is, mivel a kimetszett szövetdarabot szövettani vizsgálatra küldik. Loop conisatio esetén a kimetszést elektromos hurokkal végzik.

A hidegkéses eljárás (conisatio) előnye, hogy a beavatkozás során jobb minőségű szövettani mintát lehet vele szerezni. Hátrányát a varrati lezárás jelenti, valamint a váladékelvezetés és méhösszenövés megelőzése miatt felhelyezett drain, amit általában 5 nappal később távolítanak el. Az elektromos hurokkal (conisatio loop) történő műtét korszerűbb eljárásnak számít, mert gyorsabb, a vágás mellett vérzéscsillapító hatása is van, és a műtét utáni fájdalom is mérsékeltebb. Hátránya viszont a korlátozott diagnózis lehetősége, amit az égetett sebszélek okoznak.

Általában helyi érzéstelenítéssel vagy altatásban történnek ezek a beavatkozások, körülbelül egyórásak és hurokkimetszés esetén másnap, kúpkimetszés esetén néhány nap múlva már otthon is lehetünk. A műtéteket a hüvelyen keresztül végzik, ezért nem marad sehol sem heg, gyógyulása körülbelül hat hét.

Műtét utáni tennivalók és lehetséges szövődmények

A conisatiok utáni néhány hétben otthoni pihenés javasolt, jobbára 3-4 hétig nem javasolt az ülőfürdő, a tampon használata, illetve a szexuális élet sem, ezen kívül jobb, ha kerüljük a megerőltető testmozgást is.

Fontos tudni, hogy bár a conisatio biztonságos eljárás, mint sok más esetben, itt is számolni kell bizonyos kockázattal, szövődményekkel. A kúpkimetszésnél ez fokozott vérzésben, hegesedésben nyilvánulhat meg, és a későbbi várandósságok során megnőhet a koraszülés esélye. Loop conisatio esetén is tapasztalható a műtét után vérzés, de ez nagyjából tíz napig normálisnak számít. Hüvelyi folyást is tapasztalhatunk addig, amíg a méhszáj teljesen be nem gyógyult – ekkor ellenőrző vizsgálatra kell jelentkezni.