Laparoszkópia

Gyakran fordulnak hozzánk pácienseink hosszú ideje elhúzódó, ismeretlen hátterű panaszokkal. Elszenvedni tüneteket és nem ismerni azok okát az egyik legaggasztóbb állapot, sok fájdalommal, és a legrosszabbtól való félelemmel jár. Ezen panaszok okai részben a laparaoszkópiával kideríthetők, s ettől kezdve kezelhetők. A beavatkozás mindössze egynapos kórházi benntartózkodást igényel.


Mi az a laparoszkópia?

A laparoszkópia az endoszkópos beavatkozások azon típusa, amely a hasüreg valamint a medenceüreg diagnózisát és operációját teszi lehetővé a has felnyitása nélkül. Diagnosztikai célból bizonytalan eredetű panaszok és nőgyógyászati leletek, ismeretlen hátterű alhasi fájdalmak, meddőség okainak kiderítésére, méhen kívüli terhesség gyanúja, illetve egyéb nőgyógyászati megbetegedések, elváltozások esetén alkalmazzuk a laparoszkópiát.

Gyógyítható segítségével a mióma és a helyzeti rendellenességek, a petevezetékek és petefészkek egyes betegségei, az egyre gyakrabban észlelt és komoly alhasi panaszokat, ill. meddőséget okozó endometriózis különböző megjelenési formái, bizonyos fejlődési rendellenességek, a gyulladások következtében kialakuló és meddőséget gyakran okozó összenövések valamint bizonyos típusú vizelettartási zavarok.


Hogyan történik?

A tükrözést többnyire általános altatásos érzéstelenítéssel végezzük. A tükrözés történhet "zárt” vagy "nyílt” módon.

  • Zárt tükrözésnél először egy speciális tűvel szén-dioxidot (mintegy 3 litert) juttatunk be a hasüregbe, hogy később jobb áttekintést nyerhessünk. Ezt követően kb. 1 cm-es köldöktáji bevágáson át megvilágított vezetőcsövön keresztül optikai műszert (laparoszkópot) vezetünk a hasüregbe.
  • Nyílt tükrözésnél először egy kisebb, 2-3 cm-es köldök alatti íves vágássalfelnyitjuk a hasfalat, és utána vezetjük be a csövön keresztül az optikai műszert(laparoszkópot), valamint a gázt. Az eljárás mellett akkor döntünk, amikor korábbi hasműtét miatt köldök környéki összenövéseket várva nehéz behatolást feltételezünk.
  • A tükrözés során gyakori, hogy a hüvelybemeneten keresztül egy járulékos műszert vezetünk a méhüregbe, mellyel a méh mozgatható, így jobb betekintést nyerhetünk a kismedencébe. Ha a tükrözést egy kívánt terhesség érdekébenvégezzük, a szondán keresztül festékanyagot juttathatunk a méhen át a petevezetékekbe, így vizsgálható annak állapota és átjárhatósága. Ezt az eljárást chromopertubációnak hívjuk.
  • Amennyiben a tükrözés első lépéseként végzett hasi áttekintés eredménye további vizsgálatot vagy kezelést tesz szükségessé, akkor rendszerint az alhas oldalsó és középső részén további csöveket vezetünk a hasüregbe, melyeken át speciális műszereket (pl. kanülöket, tapintó rudakat, apró csipeszeket, fogókat és ollókat, ill. lézerszondát) juttatunk be. Ezek segítségével vehetünk szövetmintát mikroszkópos vizsgálathoz, vagy végezhetünk ugyanazon érzéstelenítés keretei között olyan beavatkozásokat, melyek egyébként újabb operációt igényelnének.


Előnye

A laparoszkópiás diagnózis és műtét vitathatatlan előnye – ahogy más endoszkópos beavatkozásoknál is – a minden kétséget kizáró pontos diagnózis, a kíméletes műtéti megoldás, valamint az ezekkel járó rövid és gyors felépülés.


Lézer laparoszkópia

A mai modern operatív orvoslás egyik legnagyobb vívmánya a lézer laparoszkópia, ez a nagy precizitású, tökéletes gyógyulást elősegítő, rendkívüli hatékonyságú műtéti eljárás.


Az endoszkópos sebészetben alkalmazott CO2 lézer készülék bizonyos kórképek (Endometriosis, PCO, Összenövések) legoptimálisabb kezelését biztosítja. A lézeres műtét során rendkívüli pontosságú és finomságú preparálást vagyunk képesek végrehajtani, amely a tökéletes gyógyuláshoz vezet. endometriózis esetén a lézeres műtéti eljárás a betegség teljes kiirtását jelenti, valamint csökkenti a műtét utáni összenövések kialakulásának veszélyét.


Munkatársak