Mandulaműtét (Felnőtt)
Szolgáltatás | Ár |
Garatmandula eltávolítás | 634 990 Ft |
Orrmandula eltávolítás | 464 990 Ft |
Orrmandula eltávolítás és dobhártya bemetszés | 519 990 Ft |
Orrmandula eltávolítása és ventillációs tubus behelyezése | 579 990 Ft |
Orrmandula és garatmandula részleges vagy teljes eltávolítása | 694 990 Ft |
Koblációs garatmandulaműtét | 809 990 Ft |
Koblációs garatmandula és garatplasztikaműtét | 834 990 Ft |
Koblációs orr és garatmandulaműtét | 924 990 Ft |
Koblációs orrmandulaműtét | 694 990 Ft |
Koblációs orrm.eltávolítás, ventillációs tubus behelyezés | 809 990 Ft |
A mandulaproblémák feltárása a fül-orr-gégész feladata, aki elsősorban a gyulladás jeleit keresi. Megvizsgálja a torkot, az orr- és a hallójáratokat, a dobhártyát, valamint ellenőrzi a nyaki nyirokcsomók állapotát. Krónikus mandulagyulladás esetén torokváladék-tenyésztésre is szükség lehet, amihez az orvosnak mintát kell vennie.
Sajnos előfordul, hogy nem marad más választás, mint a mandula eltávolítása (tonzillektómia). A sebészi beavatkozás főleg akkor válik elengedhetetlenné, ha a mandulagyulladás már légzési nehézségeket is okoz (főleg gyermekeknél gyakori). A tüszős mandulagyulladás általában gyógyszeresen is kezelhető, ha azonban a gyulladás vissza-visszatér és magas lázat okoz, a mandula eltávolítása jelent megoldást. Amennyiben a mandulagyulladás szövődményeként már tályog is kialakult, nincs más megoldás, csak az eltávolítás.Mandulaműtét koblátorral
Mandulaműtétnél alapvetően kétféle eljárás jöhet szóba: a hagyományos és a koblációs technika. A klasszikus megoldásnál az orvos egy fém raspával távolítja el a szervet, majd elektrokauterrel enyhíti a vérzést. Ez a beavatkozás a műtét utáni gyógyulás szempontjából is előnyös, hiszen a szöveti sérülés minimális, ezért varratokra sincs szükség.
A koblációs technika esetében a készülék által leadott radiofrekvencia energiája az áramló sóoldatot Na és OH ionokra bontja, és létrehoz egy fókuszált, 100-200 um-es plazmaréteget. Ez alacsony hőmérsékleten bontja a sejtek közötti kötéseket, és ezáltal a kötőszövetek pontos vágását teszi lehetővé: gyakorlatilag alacsony hőmérsékleten elpárologtatja azt a területet, mellyel közvetlenül érintkezik. Mivel a készülék működéséhez folyamatos fiziológiás sóoldat áramlása szükséges, ez egyúttal azonnal hűti is a környező szöveteket.
Koblációs mandula eltávolítás során 60-70 Celsius-fokra melegednek a szövetek, míg ha vérzéscsillapításra használjuk, maximum 40 fokra. Ez jelentősen kisebb, mint a hagyományos garatmandula műtétnél használt vérzéscsillapító eszközöknél (ún. elektrokauterek), amelyek a szöveteket 400-600 fokon égetik meg, de jóval alacsonyabb a lézerhez vagy a radiofrekvenciához képest is. Alkalmazása közben a plazmakés a kisebb vérzéseket automatikusan csillapítja. A beteg szempontjából ez azért fontos, mert a környező szövetek sokkal kisebb mértékben károsodnak, ezáltal a fájdalom kisebb, a gyógyulás pedig gyorsabb, a betegek gyorsabban térhetnek vissza a mindennapi tevékenységeikhez.
Mire készüljünk mandulaműtétkor?
Nincs ok aggodalomra, hiszen napjainkban a mandulaeltávolítás rutin eljárásnak számít. Különösen igaz ez a gyermekkorban végzett beavatkozásra. Felnőttkorban valamivel megterhelőbb lehet a műtét. Elsősorban a lábadozás miatt, ami felnőttek esetében tovább elhúzódhat. Ami mindkét esetben jó hír, hogy a mandulák eltávolítása nem jár különösebben nagy fájdalommal.
A műtétre azonban így is fel kell készülni, illetve fel kell készíteni a gyermeket. Minden esetben szükség lesz egy vérvételre, az anamnézis felvételére, ha pedig a beavatkozás altatásban történik, az aneszteziológus-konzultáció is kötelező (ilyenkor EKG-t és mellkasröntgent is kérhetnek). A műtét előtt mellőzni kell minden ételt is italt. Gyermekek esetében nem ritka, hogy kedélyjavítót kapnak a műtét előtt, ezzel is csökkentve a szorongásukat.
A gyerekeknél azonban nemcsak a testi, hanem a lelki felkészítés is fontos. Érthetően szoronganak a beavatkozás miatt, hiszen nem tudják, pontosan mi vár rájuk. Ezért érdemes alaposan átbeszélni gyermekünkkel a folyamatot, és megértetni vele, hogy mindez az ő gyógyulását szolgálja. Ebben általában a kórházi személyzet is partner, akik igyekeznek stresszmentes környezetet teremteni a kicsiknek.
A műtét végezhető altatásban is, gyakoribb ugyanakkor, hogy az orvosok csak helyi érzéstelenítést alkalmaznak. Nem ritka, hogy az orr- és a torokmandulákat egyszerre távolítják el. A teljes beavatkozás azonban mégis rövidnek mondható, hiszen mindössze 15-20 percet vesz igénybe (altatásnál természetesen hosszabb időt).
Ideális esetben a mandulaműtét nem igényel hosszas kórházi tartózkodást. A modern eljárások lehetővé teszik, hogy akár a beavatkozás után 3-4 napon belül hazatérhessünk otthonunkba. Ez idő alatt azonban fontos az orvosi megfigyelés, hiszen felléphet vérzés vagy egyéb komplikáció.
Hasznos tanácsok a műtét után
A mandulaműtét utáni felépülés nem tekinthető tehát hosszadalmasnak, vannak azonban olyan szabályok és jótanácsok, melyeket érdemes megszívlelni. A felépülési folyamat már akkor megkezdődik, amikor kitolnak minket a műtőből. Ilyenkor az ember még gyengének érzi magát, ráadásul hányás is előfordulhat. A nyelés még fájdalmas lehet, nem is szabad erőltetni. Az első napokban tehát különösen fontos a hatékony fájdalomcsillapítás.
Pár napig mindenképpen ágynyugalomra van szükség, és külön hangsúlyt kell fektetni a táplálkozásra és a folyadékbevitelre. Egyes ételek ingerlik a sebet, ezért ezeket ajánlott elkerülni. Ide tartozik egyebek mellett a só, az ecet és az egyéb erős fűszerek. A túl hideg vagy túlságosan forró ételek fogyasztása is ellenjavallt, és persze az alkoholt és a dohányzást is kerülni kell a gyógyulás idejére. A megfelelő mennyiségű folyadék bevitelével ugyanakkor megakadályozható, hogy a száj és a torok kiszáradjon. Felnőtteknél akár 2,5-3 liter is fogyasztható egy nap.
A műtét után 2-3 hétig nem ajánlott emelni, hajolni és megterhelő fizikai munkát végezni. Sportolni és nemi életet élni 3 héttel a beavatkozás után lehet. Egy héttel a műtét után az orvos kontrollt fog elrendelni, melynek keretében ellenőrzi a gyógyulás ütemét (adott esetben további kontrollvizsgálatra is szükség lehet). Sajnos minden igyekezet ellenére a seb bevérezhet: ha ezt tapasztalja, azonnal keresse fel orvosát!