Húgyúti fertőzések gyermekkorban
Nem mindig könnyű felismerni a húgyúti fertőzéseket, főleg egy még nem beszélő, pelenkás gyermek esetében. Bármilyen gyanús jelet észlel, forduljon orvosunkhoz! Hogy melyek a jelek? Segítünk!
Ha a gyerek túl sokat pisil, vagy túl sokszor, ha fájdalmas számára a pisilés, illetve ha vizelete véres, ezek a tünetek egyértelműen a kiválasztórendszer betegségére utalnak. Nem szabad legyinteni, hogy ó, csak „felfázott”! Ha elhanyagoljuk a kezelést, vesebetegséghez vagy magasvérnyomás-betegséghez vezethet!
Húgyúti fertőzések
A kiválasztórendszerben könnyen megtelepedhetnek és elszaporodhatnak bizonyos kórokozók. Ennek kedvez, ha eleve valamilyen anatómiai eltérést diagnosztizálnak a kicsinél, akár már magzati ultrahang vizsgálattal, vagy ha székrekedés, bélférgesség gyötri a kicsit, illetve ha a kislánynak hüvelygyulladása van. „Technikai probléma” is okozhat visszatérő fertőzést: ha a gyerek nem előről hátrafelé törli ki a fenekét. Ebben az esetben a székletben természetesen is jelen lévő kórokozók kerülhetnek be a húgycsőbe, ahol gyulladást okoznak. Pelenkás csecsemőnél a következőkre figyelhetünk fel: a baba étvágytalan, hőemelkedése, esetleg láza van, sápadt, esetleg hány. Ha már nagyobb a gyermek, és meg tudja mondani, mi fáj, vagy alhasi fájdalomra panaszkodik – ez a hólyaghurut jele lehet – vagy deréktáji fájdalomra – ez a vesemedence gyulladás jele. Előfordulhat, hogy a vizelet véres. Ezt a tünetet nem szabad összekeverni az újszülött korban természetes jelenséggel: ekkor ugyanis szintén piros lehet a pelus tartalma, mert urátkristályok ürülhetnek a vizelettel. Fontos jel lehet, hogy a már szobatiszta gyerek újra bepisil, az ágytiszta gyerek ágybavizel. Nagyon gyakran érzi, hogy pisilnie kell, de csak egy-egy cseppet sikerül kipréselni. Amikor pisilni kell, fájdalomra, égető, csípő érzésre panaszkodik.
Az orvosnál
Az orvos kikérdezi a szülőket, majd megvizsgálja a kicsit. A has megnyomásával, és a deréktáj kopogtatásával tudja lokalizálni a fájdalmas területet. Vizeletvizsgálatot kér, valamint szükség esetén más laborvizsgálatot. Vesemedence gyulladás gyanúja esetén hasi ultrahang vizsgálatra is szükség lesz. A vizeletvizsgálathoz reggeli első „középsugár vizelet” gyűjtésére lesz szükség, ha a kicsi már szobatiszta. Reggel, pisilés előtt mossuk meg szappanos (de nem fertőtlenítős) vízzel a húgycsőnyílást és környékét, ezután kérjük meg a gyereket, hogy kezdjen pisilni. Az első vizeletsugár menjen a vécébe, majd a többit gyűjtsük a steril edénybe. Ha a pici még pelenkás, gyógyszertárban kapható steril vizeletgyűjtő tasakot kell használni.
Már nem is fáj!
Ha sikerült kitenyészteni a kórokozót, félig nyert ügyünk van: így az orvos pontosan tudja, melyik gyógyszer fog hatni. A húgyúti fertőzések túlnyomó része bakteriális eredetű, tehát antibiotikumra lesz szükség. Ne bíráljuk felül az orvost akkor sem, ha a kis beteg hamar jobban lesz. Az előírt gyógyszert mind be kell venni, hogy a kórokozók végleg eltűnjenek, a betegség ne térjen vissza. Ha hólyaghurutban szenved a kicsi, otthoni gyógyszeres kezeléssel, ágynyugalommal és sok folyadék fogyasztásával hamar meggyógyul. Vesemedence-gyulladás esetén kórházi kezelésre, intravénás vagy injekciós antibiotikum-kúrára lehet számítani. Ez esetben fontos a teljes ágynyugalom, a sok folyadék fogyasztása, és felépülés után az orvosi kontroll, hogy ne alakuljon ki krónikus vesebetegség.
Sokat iszik, sokat pisil
Ha a gyerek sokat iszik és sokat pisil, az orvos gyermekkori cukorbetegségre fog gondolni. Vizelet és vérvizsgálat szükséges. Ha megszületett a diagnózis, az orvos diétát állít be, és életmód változtatást javasol.