Kiütések a babán
A bőr a legnagyobb felületű védelmi rendszer. Kisebb és nagyobb „behatolókról” egyaránt jelez, ezért nem ritka, hogy a pici baba vagy a totyogó testén kiütéseket fedezünk fel. Lehet, hogy semmiség, lehet, hogy komoly kezelést igénylő betegség. Érdemes az orvossal konzultálni!
Újszülött korban szinte nincs kisbaba, aki hibátlan „bababőrrel” jutna túl az első napjain. A pici körme általában éles, könnyen megkarmolgathatja az arcát. Ezek az apró harci sérülések hamar elmúlnak, nem kell miattuk aggódni. Ugyanígy jönnek-mennek arcán, nyakán, vállán, mellkasán apró piros kiütések, vagy akár fehér közepű kis kiemelkedések is jelentkezhetnek. Ennek egyik oka, hogy a baba verejtékmirigyei nem működnek tökéletesen. Ne nyomkodjuk, ne kapargassuk, legyünk türelemmel, akár 2-3 hónapig is eltarthat ez az állapot.
Melegkiütés
A babák és kisgyerekek bőre érzékeny lehet a meleg, párás környezetre. Ha néhány milliméteres, vörös udvarú kiütések tűnnek fel a testén, valószínű erről lehet szó. Szellőztessünk, ne párásítsunk, öltöztessük könnyebb ruhába. Sajnos ez a fajta ártalmatlan kiütés elfertőződhet. Ha gennyes, fehér pöttyöt látunk a kiütés központjában, mutassuk meg orvosnak. Lehet, hogy antibiotikumos kenőcsre lesz szükség.
A pelenka alatt
A széklet, a vizelet, a nedvességzáró pelenka tökéletes terepet biztosít a kórokozók számára. A baktériumok, gombák a meleg, sötét, nedves helyeken szaporodnak legjobban. A popsi először lehet csak kicsit pirosabb, majd kiütések, vagy hámhiányos részek is kialakulhatnak. Pelenkázzuk a babát gyakrabban, mindig mossuk le a popsiját, és beszéljük meg az orvossal, melyik a legjobb kenőcs az adott esetben. Lehet picit meztelenül szellőztetni a babapopsit biztonságos, meleg környezetben.
Allergiás kiütések
Sajnos a baba is lehet allergiás. Megnehezíti a szülők dolgát, hogy egészen pici korban nem túl könnyű kimutatni, hogy mire. Mosószer, öblítőszer, szappan, gyógyszer, bizonyos ételek, bizonyos fémekkel való érintkezés, növény, állatszőr, rovarcsípés, napfény – hosszú a sora, hogy mi minden válthat ki allergiát. Általában az arcon, a törzsön jönnek ki a kiütések, vagy ott, ahol a gyerek bőre az anyaggal érintkezett. Pontszerű kiütések jelentkeznek, vagy szabálytalan alakú piros foltok. Ha kis csecsemőről van szó, ne tegyünk semmit, hívjuk fel az orvost, egy éves kor körül próbálkozhatunk kalcium pezsgőtablettából készített ital itatásával, de konzultáljunk orvosunkkal is.
Fertőző pöttyök
A jelenlegi oltási rend tartalmazza a rózsahimlő és a kanyaró elleni oltást, ezekkel a betegségekkel ma már ritkán találkozunk. Ám a bárányhimlő még mindig „virágzik”, időnként komoly szövődményekkel. Sajnos a vírusok már 2-3 héttel a kiütések megjelenése előtt aktívak, és fertőznek is, méghozzá igen könnyen. A pöttyök először ártalmatlan piros foltocskának néznek ki, majd pár órán belül folyadékkal telt átlátszó hólyag jelenik meg a tetejükön, kezdetben leginkább az arcon ill. a hajas fejbőrön. A kiütések sajnos nagyon viszketnek, elvakarva fájnak és elfertőződhetnek. Megjelenhetnek a szájon belül és a nemi szerveken is. Ne vegyük elő a nagyi praktikáit, ne kenjük semmivel, csak fürdessük meg a gyereket hűvös vízben, hogy enyhítsük a viszketést. Feltétlenül mutassuk meg a kicsit orvosnak!
Furcsa foltocskák
Bizonyos betegségek esetén testszerte megjelenhetnek kék foltok, vagy apró bevérzések. Ha egy ilyen felületére rátesszük az ujjunkat, és az elhalványul, akkor többnyire nincs gond. Ám, ha ugyanolyan piros marad, esetleg láz, aluszékonyság is kíséri, azonnal hívjuk föl az orvost!