A menstruációs ciklus szakaszai és jellemzői

A menstruáció első napjától a következő vérzés első napjáig tartó menstruációs ciklus természetes élettani folyamat, amelyet a nemi hormonok szabályoznak, felkészítve a szervezetet a megtermékenyülésre. Az első, általában rendszertelen és változó mennyiségű menstruáció a serdülőkor kezdetén, általában 12-13 éves korban következik be, majd 50 éves kor környékén marad el.

 

A menstruációs ciklus kiszámítása

Szabályos ciklus esetén a menstruációs ciklus egyszerűen kiszámítható az alábbi képlet segítségével:

a menstruáció első napja (dátum) + menstruációs ciklus átlagos hossza (napok száma) = következő menstruáció első napja (dátum).

Az interneten található menstruációs kalkulátor segítségével pedig még könnyebben és gyorsabban kiszámolható a következő menstruáció dátuma.

Javasolt a menstruáció kezdetének és hosszának naptárban történő jelölése, mert ezáltal egyrészt nyomon követhető a menstruációs ciklus, másrészt meggyőződhetünk arról, hogy rendszeres-e.

 

A menstruációs ciklus különböző szakaszai és azok jellemzői

A női nemi működés ciklikus jellegű, mely két részre osztható: a peteérés folyamatára, valamint a menstruációs vérzésre, amely általában 28 naponként ismétlődik. A ciklus első napjától (ez a menstruáció első napja) kezdődően az ösztrogén szintje folyamatosan növekszik, melynek hatására megvastagszik a méh nyálkahártyája, hogy az embrió számára befogadó környezetet hozzon létre. A tüszőérlelő hormon (follikuluszstimuláló hormon, FSH) hatására keletkezik a domináns tüsző, mely a későbbiekben alkalmas lesz a megtermékenyítésre. Az ovulációhoz közeledve az ösztrogén mennyisége eléri a megfelelő szintet, az agyalapi mirigy pedig nagy mennyiségű sárgatestserkentő hormont (luteális hormon, LH) juttat a szervezetbe. A legnagyobb mennyiség (úgynevezett LH csúcs) elérését követő 24–48 órán belül bekövetkezik a tüszőrepedés: az érett petesejt a petevezetékbe vándorol, a tüszőből pedig sárgatest képződik. Ez a folyamat az ovuláció. Megtermékenyítés esetén a 24 óráig életképes érett petesejt rövid idővel az ovuláció után a petevezetékben egyesül a hímivarsejttel, majd az embrió „elindul” a méh üregébe, ahol beágyazódik, és megkezdődik a fejlődése. A sárgatest elkezdi termelni a sárgatest hormont (progeszteron), mely a méh nyálkahártyájának felkészülését segíti a megtermékenyített petesejt befogadására. Amennyiben nem történik meg a megtermékenyítés, az érett petesejt felszívódik, a sárgatest elsorvad, a méhnyálkahártya pedig a menstruációs vérzés kíséretében leválik, mely egyben az újabb periódus kezdetét is jelenti.

A női nemi működés ciklikus jellegű, átlagos időtartama 28 nap, mely az alábbi négy szakaszra osztható:

  • Menstruációs szakasz: a menstruációs ciklus kezdő szakasza. A vérzés általában 3-5 napig tart, melynek során (illetve előtte pár nappal) számos kellemetlen tünet (alhasi görcsök, derékfájdalom, mellfeszülés, puffadás, emésztési problémák, hangulatingadozások, stb.) tapasztalható. Az erősebb menstruációs görcsök inkább a fiatalabb korosztályra jellemző, szülés után általában enyhülnek a panaszok.
  • Follikuláris szakasz: a ciklus első napjától (ez a menstruáció első napja) kezdődően az ösztrogén szintje folyamatosan növekszik, melynek hatására egyrészt megvastagszik a méh nyálkahártyája, hogy az embrió számára befogadó környezetet hozzon létre, másrészt megkezdődik a peteérés, melyet az agyalapi mirigy által felszabadított tüszőérlelő hormon (follikuluszstimuláló hormon, FSH) szabályoz. Ez a hormon készteti a tüszőket a petesejt érlelésére, melynek eredményeképpen keletkezik a domináns, a későbbiekben a megtermékenyítésre alkalmas tüsző. Az ovulációhoz közeledve az ösztrogén mennyisége eléri a megfelelő szintet, az agyalapi mirigy pedig nagy mennyiségű sárgatestserkentő hormont (luteális hormon, LH) juttat a szervezetbe. Körülbelül 16 napig tart és a ciklustól függően a 11. és a 27. nap között következik be.
  • Ovulációs szakasz: az úgynevezett LH csúcs, vagyis a luteális hormon a legnagyobb mennyiségének elérése után 24–48 órával bekövetkezik a tüszőrepedés: az érett petesejt felszabadulva a petevezetékbe vándorol, a tüszőből pedig sárgatest képződik. Ez a folyamat az ovuláció, mely időszak alatt lehet csak teherbe esni. Az ovuláció a 28 napos ciklus 14. napján kezdődik és körülbelül 12-24 órán át tart.
  • Luteális szakasz: Megtermékenyítés esetén a 24 óráig életképes érett petesejt rövid idővel az ovuláció után a petevezetékben egyesül a hímivarsejttel, majd az embrió „elindul” a méh üregébe, ahol beágyazódik, és megkezdődik a fejlődése. A sárgatest elkezdi termelni a sárgatest hormont (progeszteron), mely a méh nyálkahártyájának felkészülését segíti a megtermékenyített petesejt befogadására. Amennyiben nem történik meg a megtermékenyítés, az érett petesejt felszívódik, a sárgatest elsorvad, a méhnyálkahártya pedig a menstruációs vérzés kíséretében leválik, mely egyben az újabb ciklus kezdetét is jelenti. Ezekben a napokban a hüvelyváladék mennyisége csökken, sűrűbbé, fehéresebbé válik, valamint jelentkezhetnek a premenstruációs szindróma (PMS) tünetei, beleértve a mellek érzékenyebbé válását, a mellfeszülést, a derékfájdalmat, az enyhe hasi fájdalmat, a haspuffadást, a hangulatingadozásokat, a székrekedést, a fejfájást, az izom- és ízületi fájdalmakat vagy az arcon megjelenő pattanásokat. Az évek múlásával változhatnak a PMS tünetei (és intenzitása), melyek megelőzhetők, illetve enyhíthetők életmódbeli változtatásokkal (egészséges étrend és rendszeres testmozgás), megfelelő mennyiségű és minőségű alvással, stresszkezelő technikák alkalmazásával, gyógyteák (például gyömbér, kamilla, barátcserje, cickafark, citromfű) fogyasztásával, vitaminok és ásványi anyagok pótlásával (E- és D-vitamin, folsav, magnézium, kalcium), valamint vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók, görcsoldók használatával.

 

A normális menstruációs ciklus: mi számít normálisnak, egészségesnek?

A szabályos menstruációs ciklus átlagos időtartama 28 nap. Ez ugyan egyénenként változhat, lehet rövidebb vagy hosszabb is, de normálisnak tekintendő, ha 21-35 napos időintervallumon belül van.

Az sem rendellenes, ha időnként a vérzés néhány nappal korábban vagy később jelentkezik, a hossza egy-két napos különbséget mutat, vagy egy-két menstruáció kimarad, hiszen számos tényező (például stressz, életmódbeli változás, fokozottabb fizikai terhelés, időjárás-változás) is hatással lehet rá.

A menstruációs ciklus kóros, ha:

  • 18 éves korig nem jelentkezik
  • időtartama 21 napnál kevesebb
  • időtartama 35 napnál több
  • több mint 3 hónapig kimarad
  • minden hónapban eltérő időközönként következik be a menstruáció
  • a vérzés szabályos, de 7 napnál tovább tart
  • a vérzések fájdalmasak és görcsös jellegűek.

A kóros menstruációs ciklust az alábbiak okozhatják:

  • hosszú időn át szedett fogamzásgátló
  • nem előírás szerint szedett fogamzásgátló (hasmenés/hányás miatt megváltozott hatás)
  • méhen belüli fogamzásgátló eszköz
  • terhesség, vetélés, esetleg méhen kívüli terhesség
  • szervi elváltozások (endometriózis, gyulladás, petefészek ciszta, policisztás petefészek szindróma, daganat, nőgyógyászati fertőzések, COVID-19 fertőzés, véralvadási problémák, stb.)
  • hormonális egyensúlyzavar
  • a méh jóindulatú daganata (mióma)
  • korai klimax
  • pajzsmirigyműködési zavar
  • extrém diéta (koplalás, böjtölés)
  • rendszeres megerőltető sporttevékenység
  • pszichés problémák, stressz, alvászavar.

A rendszertelen menstruáció kiváltó okai különbözőek, következményei pedig súlyosak is lehetnek, ezért a fenti problémák előfordulása esetén érdemes felkeresni a szülész-nőgyógyász szakorvost a pontos diagnózis és célzott terápia érdekében. Legtöbbször elegendő a gyógyszeres kezelés, bizonyos esetekben (mióma, endometriózis, méhen kívüli terhesség, stb.) azonban műtéti beavatkozásra is szükség lehet.

 

A menstruációs ciklus szülés után

A baba megszületése utáni első 6 hét alatt a szervezet is regenerálódni kezd, melynek időtartama nagymértékben függ az anya életkorától, a szülés módjától és az esetleges szülés alatti szövődményektől. A folyamat része például a sebgyógyulás, a hasfal visszahúzódása, a hormonális egyensúly visszaállása és a menstruációs ciklus újra indulása.

A szülés után akár néhány hétig is tapasztalható enyhébb vérzés, úgynevezett lochia, vagyis gyermekágyi vérzés. Ez teljesen normális jelenség, mely a méhet borító felszíni nyálkahártya vérrel együtt történő lelökődése. Ha azonban hónapok múlva is fennáll, esetleg erős/erősödő, mielőbb szükséges a szülész-nőgyógyász szakorvosi vizsgálat.

Ez azonban nem tévesztendő össze a menstruációval, amely általában több hónap múlva, a kizárólagos anyatejes etetés, a szoptatás befejezését követően jelentkezik újra. A szülést követő néhány menstruációs ciklus megváltozása természetes, beleértve az időtartamot, az intenzitást és a tünetek súlyosságát.

Az esetleges kellemetlen tünetek enyhíthetők a jógával, a rendszeres, napi 20-30 perces sportolással (például séta, kocogás, úszás, kerékpározás), valamint a gyümölcsök, zöldségek és a megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztásával.

 

Munkatársak