Összenövések

A legtöbb ember bőrén találhatók hegek, varratok, gyerekkori balesetek, egy-egy mélyebb vágás, műtétek nyomai. A hegesedési folyamatok, amik ezeket létrehozták, a belső szerveinkben is végbemennek, nem kisebb nyomokat hagyva, sőt kellemetlenségeket okozva.


Okok

A hasüregben lezajlódott korábbi gyulladások, hasi műtétek olyan szálagos és kötegezett összenövéseket okoznak, melyek rendkívül sok panasz kiváltói. Bizonyos kórokozók – mint például a Chlamydia trachomatis – által okozott kismedencei gyulladás szintén az alhas szervei közötti összenövések kialakulásához vezet. Egy korábbi hasműtét kifejezetten hajlamosít az összenövésekre, mert a hasüregben alkalmazott varróanyagok provokálhatnak olyan szöveti reakciókat, melyek az összenövések kialakulásáért felelősek. Minél nagyobb a műtéti sebzés a hasüregben, annál nagyobb a valószínűsége az összenövések kialakulásának.


Következmények

Az összenövések nagyon gyakran gyógyszeresen kezelhetetlen kismedencei fájdalmakat, székelési zavarokat, a petevezetékek részleges lezáródása miatt méhenkívüli terhességet, azok teljes lezáródása esetén meddőséget okozhatnak.

A kismedencei gyulladások egyik súlyos következménye az egyik vagy mindkét oldali petevezető lezáródása. Ha például ez a lezáródás a kürt végén helyezkedik el, a kürtben folyadék szaporodhat fel, amely zsákszerűen kitágítja a petevezetéket. A felgyülemlett folyadék, gyulladásos savó (hydrosalping) lehetetlenné teszi a spontán teherbeesést és a reményt adó lombikbébi-kezelés sikerességét is rontja.

A hydrosalping kezelése során újra meg lehet nyitni a kürtöt, el kell távolítani azt, vagy le kell zárni az üregrendszerét a méh felé. Amennyiben sikerül újra átjárhatóvá tenni a kürtöt, a spontán teherbeesés ismét lehetséges. Azonban ha a kürt állapota nem teszi ezt lehetővé, akkor a sikeres lombikkezelés előfeltétele, hogy a „zsákkürt” ne kommunikáljon a méh üregével, mert a befelé áramló gyulladásos folyadék kimoshatja a visszaültetett embriókat.


Kezelés

Az összenövések oldásának egyetlen valóban hatásos terápiája az újabb hasműtét, melyet ha lehet laparoszkópia segítségével kell elvégezni, hogy a hasonló provokáló tényezőket minimalizáljuk.


A megelőzés

Mit tehet az orvos? Kiemelkedő jelentőségű, hogy bármilyen beavatkozásra kerüljön sor, az minél kisebb megterhelést jelentsen a páciens számára. Az endoszkópos sebészeti műtétek alkalmával a legkisebb a műtéti sebzés, vagyis elkerülhetők az összenövések. Intézetünkben olyan speciális – a nemzetközi gyakorlatban elterjedt - anyagokat tudunk alkalmazni műtét során, mely meggátolja a későbbi összenövések kialakulását.

Mit tehet a páciens? Kerülje el a kismedencei gyulladást okozó kockázatokat. Alakítson ki olyan higiénés, közös toalett használati, öltözködési, szexuális szokásokat, amelyek megóvnak felfázástól, fertőzéstől.


Munkatársak