A laparoszkópos nőgyógyászati sebészet egyszerre szenvedély és kihívás

Dr. Lampé Rudolf szülész-nőgyógyász szenvedélyként tekint a nőgyógyászati daganatsebészetre. A daganatos betegségek kezelésére, a reproduktív sebészetre (a méh és a petefészek betegségeinek gyógyítására) specializálódott, amellett, hogy a szülészet-nőgyógyászat többi területén is tevékeny. 

Még rezidensként az Oxfordi Egyetemen találkozott először azzal a műtéti technikával, amelynek köszönhetően a komoly nőgyógyászati daganatos betegséggel operált páciens 3 nappal a műtét után otthon volt, teljesen felépülve a műtét után. „Ekkor kezdtem mélyebben ezzel foglalkozni, azt éreztem, hogy akkor leszek boldog, ha én is ilyen módon tudok gyógyítani” – emlékszik vissza az orvos.  

Egyetért azzal, hogy a gyakorlat teszi a mestert, emellett az orvoslás fejlődésének, ennek rohamos tempójának is nagy érdeme van a korszerű és eredményes gyógyításban – mondja. „Ma már majdnem minden nőgyógyászati betegséget el tudunk látni laparoszkóppal. Ez 10 éve még nem így volt, az endoszkópiának ma már igen nagy szerep jut a nőgyógyászati műtétek során. Öröm, hogy rengeteg sikert tudunk elérni, és nemcsak a tudás, de egyre több eszköz is rendelkezésünkre áll a sikerek elérésében” – hangsúlyozza Lampé doktor.

 

A laparoszkópos műtétek előnyei

Az endoszkópiának, illetve a laparoszkópos műtéti technikának számos előnye van mind a páciens, mind az orvos számára – magyarázza a nőgyógyász.

„A páciens szempontjából előny, hogy kevesebbet kell kórházban tartózkodnia, hamarabb hazamegy, sokkal hamarabb gyógyul. A műtét utáni fájdalom mindig a has bőrén lévő metszés méretével arányos. Ha valakit laparoszkóppal operálunk, és van rajta négy darab 5 mm-es vágás, annak elenyésző fájdalmat fog okozni, míg egy nagy hasi műtét jelentős fájdalommal jár. Ugyanakkor esztétikailag sem elhanyagolható, hogy sokkal kisebb és szebb hegeket eredményez, mint a hasi műtét. A felépülési idő meglehetősen rövid, egy nap múlva hazaengedjük ezeket a pácienseket, és 1, maximum 2 héten belül – nyilván ez személyfüggő – a munkába is vissza tudnak állni.

Az orvos szempontjából kimagasló előnye a laparoszkópiának, hogy ilyenkor nagyított képpel dolgozunk, Vannak olyan területek, például a méh mögötti terület – endometrizósok esetén kifejezetten érintett terület – amit jobban látunk laparoszkóppal, mint a saját szemünkkel. A laparoszkópia nagyobb hozzáférhetőséget, nagyított képet, nagyobb precíziót biztosít a műtétet végző orvos számára. A másik előnye az, hogy ez a nagyított kép a beteg és az egészséges szövetek közti utat, a preparálást sokkal könnyebbé teszi, sokkal precízebben láthatóak a szövethatárok, így az adott kóros terület eltávolítása esetén az ép területet sokkal kevésbé roncsoljuk. De előnye az is, hogy a vérzéscsillapítás sokkal hatékonyabb, tehát ezeknél a műtéteknél a vérvesztés legtöbbször minimális” – foglalja össze dr. Lampé Rufolf.

 

Milyen esetekben segít a laparoszkópos műtét?

A legtöbb nőgyógyászati betegség, mely műtéti beavatkozást igényel, kezelhető laparoszkópiával – mondja dr. Lampé Rudolf. A leggyakoribb eseteink a miómák, jóindulatú simaizom daganatok, különböző petefészek ciszták, ennek számtalan megjelenései és szövettani formája van, az endometriózis, ami nemcsak a petefészekben, hanem a hashártyán is elhelyezkedhet – fejti ki az orvos. Utóbbi kapcsán nemcsak magyarországi, de nemzetközi szinten is tény, hogy rendszerint később jutnak felfedezésre, késve születik meg a diagnózis, így késve jutnak ellátáshoz is a páciensek.  Lampé doktor ennek javításában látja az egyik legsürgetőbb feladatot rendszerszinten. „Ha jó szakemberhez kerül egy endometriózissal küzdő páciens, akkor onnan már általában gyorsan jó eredményt tudunk elérni. Sok olyan nő van a saját praxisomban is, aki évekig járt különböző szakemberekhez a hasi panaszaival, semmi sem használt, aztán kiderítettük, hogy endometriózissal állunk szemben, laparoszkópos műtétet végeztünk rajta, és a panaszai eltűntek, mint varázsütésre, mert a megfelelő technikát alkalmaztuk a megfelelő esetre” – meséli dr. Lampé.

 

Hogyan kerüljük el a nőgyógyászati betegségeket?

Alapvetően jó, ha a nők nőgyógyászati szűrővizsgálatra évente eljárnak. Ezzel gyakorlatilag elkerülhető a súlyosabb betegségek kialakulása, illetve, ha kialakulóban is lenne bármilyen, egyelőre tünetmentes betegség, lesz, aki észreveszi – mondja az orvos. Fontosnak tartja, hogy ilyenkor ne csak méhnyakrákszűrés történjen, hanem feltárásos vizsgálat, tapintásos vizsgálat, illetve ultrahang vizsgálat is, ezek együtt nagyon sok panaszmentes, vagy még panaszmentes kórállapotra fényt derítenek. Ha mindez évente megtörténik, elkerülhetjük azt, hogy lassan kialakuló problémák kezeletlenül akár elharapózzanak – foglalja össze dr. Lampé Rudolf.

Az életminőség fogalma az egészségügyi ellátás egyik alapkritériumává vált – hangsúlyozza orvosunk: „fontos, hogy a pácienseket úgy lássuk el, hogy az életminőségük a legoptimálisabb legyen”. Az orvoslás, így saját gyógyító tevékenysége alappillérének is tartja a bizonyítékon alapuló, úgynevezett evidence-based gyakorlatot. „Ez alapján tudunk pontos, hatékony, nem csupán intuitív módon gyógyítani. Ez fontos a pácienssel felépített bizalmi viszony tekintetében is, de abban is, hogy célzottan vizsgáljunk és gyógyítsunk, felesleges vizsgálatokat ne végezzünk, a páciens tudja azt, hogy mik a választási lehetőségei, együtt döntsünk, a lehető leggyorsabban tisztázzuk az ő helyzetét és a lehető legeredményesebb kezelést válasszuk” – összegzi dr. Lampé Rudolf.

Munkatársak